UNWTO, Gastronomi Turizmini masaya yatırıyor

KOBİ Postası

Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) yönetiminin UNWTO Bülteninden derlediği bilgilere göre Forum, UNWTO Gastronomi Ağı’nın faaliyetlerinin bir parçası olarak UNWTO tarafından Bask Mutfak Merkezi ile işbirliği içinde organize ediliyor. Foruma aralarında UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, İspanya Turizm Sekreteri, Matilde Pastora Asian González, Bask Hükümeti Ticaret ve Turizm Bakan Yardımcısı, Isabel Muela; Gipuzcoa İl Meclisi Turizm Müdürü Maite Cruzado ve Donostia-San Sebastián Belediye Meclisi üyesi, Ernesto Gasco ve Bask Yemek Merkezi Müdürü Joxe Mari Aizega’nın birer sunum yapacağı belirtiliyor.

Yemek ve kültür arasındaki ilişkinin gezginler için önemli bir motivasyon aracı haline geldiğini belirten UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, “Yemek ve kültür aynı zamanda sürdürülebilir turizmin büyük bir katalizörü oldu. Çünkü gastronomi turizmi, destinasyonlara sahip oldukları otantik özelliklerini ortaya çıkarma fırsatı sunuyor” dedi.

İspanya Turizm Sekreteri Matilde Pastora Asian González ise gastronomi turizminin sahip olduğu potansiyele dikkat çektikten sonra şunları söyledi:  “Özellikle de kırsal bölgelere artan ilgi, İspanya’nın turizm tanıtım stratejisi için bir öncelik taşıyor. 2015’te ülkemize gelen turistlerin yüzde 12,3’üne denk gelen 8,4 milyon kişi gastronomi turizmi için etkinliklere katıldı.”

Önümüzdeki yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan etkinliğe, gastronomi turizminde önde gelen uzmanları bir araya getirerek, en yeni eğilimleri tartışacak. Vaka analizleri (case study) ve yenilikçi ürünlerin de paylaşılacağı etkinlikte, sürdürülebilir ürün geliştirme, başarılı kamu politikalarının gastronomi turizmine yararları da masaya yatırılacak. Forumda ayrıca UNWTO uzmanlarının hazırlayacağı ‘Gastronomi Turizmi  Küresel Raporun’ ikinci cildinin de dağıtılacağı kaydediliyor.

Uzmanlar Avrupa’da, yiyecek ve şarap seyahatilerine ilginin arttığını ve yılda 600 bin bir potansiyle ikinci sıraya oturduğunu söylüyor. Turizm uzmanları, bu segmentin yıllık ortalama büyümesinin yüzde ila 12 arasında değişeceğini tahmin ediyor. Günümüzde Portekiz’de şarap sektörü, halen tarım sektörünün toplam üretiminin yaklaşık yüzde 17’sini temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2017’de döviz borçlanmayın

İtalyan merkezli global yönetim danışmanlığı şirketi Value Partners MENA Bölgesi Yönetici Ortağı Ali Güven, 2016 yılını değerlendirerek, 2017 yılı için Türk şirketlerinin izlemesi gereken strateji konusunda uyarılarda bulundu. Ali Güven, mevcut durumda Türkiye pazarında faaliyet ve yatırımlarını sürdüren her şirketin, kamuoyunun ihtiyaç duyduğu morali sağlamak ve güven tazelemek yolunda büyük […]

Subscribe US Now