UN SEKTÖRÜNÜN KALBİ, 16. KEZ ANTALYA’DA ATACAK

admin

Dünyanın ihracat şampiyonu un sektörünün en önemli temsilcisi Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), 12-15 Mart tarihleri arasında Antalya Titanic Mardan Palace’ta 16. Uluslararası Kongre ve Sergisi’ni düzenlemeye hazırlanıyor. Yerli ve yabancı 1000 delegenin ağırlanacağı kongrenin bu seneki teması ise “Buğday ve Un: Üretim, Ticaret ve Sürdürülebilirlik.” Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ve Toprak Mahsulleri Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın katılım göstereceği kongrede, buğday ve un piyasaları, tarımda sürdürülebilirlik dinamikleri, dünya tahıl politikaları ve ticaret gibi pek çok konu, uzman isimlerin panelistliğinde masaya yatırılacak.

2019 yılında 3.3 milyon ton un ihracatıyla 1 milyar 100 milyon Dolar gelir sağlayarak, 7 yıldır Türkiye’nin dünyanın un ihracat şampiyonu olmasında büyük katkı sağlayan TUSAF, her yıl olduğu gibi bu yıl da 12-15 Mart tarihleri arasında Antalya Titanic Mardan Palace’ta “TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi”ni düzenlemeye hazırlanıyor. Un sektörüyle ilgili dünyada düzenlenen ilk 10 kongrenin içerisinde yer alan, bu sene 16. düzenlenecek kongrenin ana konusu ise “Buğday ve Un: Üretim, Ticaret ve Sürdürülebilirlik” olarak belirlendi. Yerli ve yabancı yaklaşık 1000 delegenin ağırlanacağı bu dev kongrede, aynı zamanda 50 sergi alanı da bulunacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Rifat Hisarcıklıoğlu’nun, Toprak Mahsulleri Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın ve hem bürokrasiden hem STK temsilcilerinden hem de sektör paydaşlarından birçok önemli ismin katılacağı kongreyle ilgili açıklama yapan IAOM (Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği) Avrasya ve TUSAF Başkanı Eren Günhan Ulusoy: “18 milyar TL büyüklüğe sahip un sanayi sektörü, Türkiye’yi dünya liginde birinciliğe taşıyan nadide sektörden bir tanesidir. Sanayicilerimiz şu anda 163 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Un sanayisi, 11,6 milyon tonluk dünya un ticaretinin yüzde 30’unu gerçekleştiriyor. Başka bir deyişle dünyaya satılan her 3 kg unun 1 kg’ını Türkiye satıyor. Dünyanın ihracat şampiyonu un sanayicilerimiz, 2019 yılında da yeni bir dünya rekoruna imza attılar. 2019 yılında 3.3 milyon ton ihracat gerçekleştirerek Türkiye’nin kasasına 1 milyar 100 milyon Dolar girmesini sağladılar. TUSAF olarak çalışmalarımızı daha yakından anlatmak, dünyanın dört bir yanından konuklarımızla birlikte sektörümüzü değerlendirmek adına 15 yıldır ‘TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi’ni düzenliyoruz. Bu sene 16.’sını düzenlediğimiz kongrede, un üreten ve un ticareti yapan Türk firmaları, Avrupa, ABD, Karadeniz, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri un ithalatçıları ve hububat ihracatçılarının yanı sıra un üretim makinaları alanında önemli firmaların, tedarikçilerin, mühendislik şirketlerinin, bankaların, borsaların, tüccarların ve diğer pek çok firma da katılım gösterecek” dedi. Kongre programı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için www.tusaf2020.org internet adresi incelenebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kalkınma Yatırım Bankası, Dünya Bankası ile jeotermal yatırımların geliştirilmesini destekliyor

Dünya Bankası ile “Türkiye Jeotermal Geliştirme Projesi”ni sürdüren Kalkınma Yatırım Bankası, Risk Paylaşım Mekanizması ile jeotermal enerji yatırımlarının kaynak arama ve doğrulama amaçlı sondaj faaliyetlerindeki risklerin karşılanmasını hedefliyor. Sürdürülebilir kalkınmaya destek vermek üzere faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Kalkınma Yatırım Bankası, jeotermal enerji yatırımlarını desteklemek amacıyla Dünya Bankası ile Türkiye […]

Subscribe US Now

Betboo