Uluslararası üniversite öğrencisi hedefinde 100 bin sınırı aşıldı

admin

Çalıştayınaçış konuşmasını gerçekleştiren DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Rona Yırcalı,Çalıştay’da ortaya çıkacak bulgular ve tavsiyelerin Türkiye’ninuluslararasıyükseköğrenimde cazibe merkezi olması için kapsamlı bir stratejigeliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını söyledi. DEİK/Eğitim Ekonomisiİş Konseyi’nin kuruluş amacı olan uluslararası öğrenci sayısının 2015 yılında100 bine çıkarılması hedefine ulaşıldığını belirten Rona Yırcalı, İş Konseyininyeni hedefinin, özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerden öğrenci teminedilmesi olduğunu ifade etti. Yırcalı, Türkiye’ye daha fazla uluslararasıöğrenci gelmesi için üniversiteler, iş dünyası, DEİK/Eğitim Ekonomisi İşKonseyi, ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları ve her şeyden önemlisiYüksek Öğretim Kurulu (YÖK) arasında koordinasyon ve işbirliğinin tesis edilmesigerektiğini söyledi.

DEİK/EğitimEkonomi İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın ise, dünyageneline yurtdışına en çok öğrenci gönderen ülkelerin başında Çin, Hindistan,Almanya, Güney Kore ve Suudi Arabistan’ın geldiğini söyledi. Dünyadaki uluslararasıöğrencilerin yüzde 53’ünün Asya Kıtası’ndan çıktığını belirten Dr. Aydın,dünyadaki her altı uluslararası öğrenciden birinin Çinli olduğunu; 2025 yılıprojeksiyonuna göre Çin’in önümüzdeki yıllarda dünyaya en fazla uluslararasıöğrenci gönderen ülke olmaya devam edeceğini söyledi. Nijerya’nın uluslararasıöğrenci getirilmesi konusunda Türkiye’nin önüne geçtiğini belirten Dr. Aydın,Türkiye’nin hedefinde Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan olduğunu da ifade etti.Dr. Aydın, yurtdışında okuyan Çinli öğrencilerin yüzde 95’inin kendi imkânlarıile okumakta olduğunu ve Afrika pazarına yöneldiklerini söyledi. DEİK İşKonseyi Başkanı Dr. Aydın, devlet finansmanı ile EEİK gibi kurumlarınişbirliğinde yapısal bağlamda özerk bir tanıtım ajansının kurulması gerektiğinive kurulacak ajans kanalıyla, hem Türkiye’nin hem de “Study in Turkey”markasının tanıtımının yükseltilmesi gerektiğini ifade etti. Bilgi kalitesiyüksek öğrencinin Türkiye’ye gelmesi için çalışmaların yapılması gerektiğiniifade eden Dr. Aydın, “OECD 2014 verilerine göre, dünya genelinde yaklaşık 4,5milyondan fazla öğrenci kendi ülkesi dışında, başka bir ülkede üniversiteeğitimi almakta. Bu rakamın 2025 yılında 8 milyona ulaşacağı tahmin edilmekte”dedi.

Çalıştayaçılışında ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı HamideErtepınar tarafından “Uluslararası Öğrencilerin Ülke ve Üniversite SeçiminiEtkileyen Faktörler” başlıklı saha çalışmasının sunumu yapıldı. Çalışmaya göre2025 yılında uluslararası öğrenci sayısının 8 milyona çıkması bekleniyor. Çalışmaya göre uluslararası öğrencilerin üniversite seçim tercihlerindeTürkiye’nin ekonomik gelişmişliği, yüksek öğrenim imkanları ve kültürelyakınlığını öne çıkıyor. 36 üniversiteden 850 uluslararası öğrenci üzerindeyapılan çalışmaya göre yoğunluklu olarak uluslararası öğrencilerin bulunduğubölgeler İstanbul, Ankara, Bursa ve Kocaeli ve İzmir olmakla birlikte,Türkiye’yi tercih eden yabancı uyruklu öğrenciler büyük oranda Asya, Orta Doğuve Afrika ülkelerinden geliyor.

Açışkonuşmalarının ardından ‘Denklik ve Tanınırlık’, ‘Tanıtım ve Markalaşma’, ‘KamuKurumlarından Beklentiler’, ‘Uluslararası Öğrencilerin Uyum ve MemnuniyetSüreci’, ‘Üniversitelerin Uluslararası Öğrencilere Karşı Sorumlulukları’ konubaşlıkları altında katılımcılar, sorunları ve çözüme yönelik politika veuygulama önerilerini ele alan oturumlarda biraraya geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Doğtaş Kelebek Mobilya en başarılı ihracatçılar arasında!

10 Mayıs’ta Büyük Kulüp’te düzenlenen törende, Doğtaş Kelebek CEO’su Ersin Serbes’e mobilya sektörünün 2016 yılı başarılı ihracatçısı ödülünü Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükelçi takdim etti. Türk mobilya sektörünün öncü firmalarından Doğtaş Kelebek, her geçen yıl büyüyen, dinamik ve yenilikçi yapısıyla dikkat çekiyor. Global pazardaki konumu gittikçe güçlenen Doğtaş Kelebek, […]

Subscribe US Now

Betboo