Turkuaz Petrol, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’yi satın aldı

admin

Törenin ardından Türkiye Petrolleri’nin 400’ü aşkın akaryakıt istasyonu, 7 akaryakıt depolama tesisi, 333 bin metreküp akaryakıt depolama kapasitesi ve 2 LPG dolum tesisini bünyesinde bulunduran Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’yi Turkuaz Petrol satın alındı.

Zülfikarlar Holding olarak Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin satın alım işlemlerini tamamlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu belirten Zülfikarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari şunları ifade etti:

“Zülfikarlar Holding olarak 75 yıldır Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Kimyevi maddeler ticaretiyle başladığımız ticari hayatımız, finans, akaryakıt dağıtım ve yenilenebilir enerji alanlarına yaptığımız yatırımlarla devam etti. Kuruluşumuzdan bu yana faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde ‘en iyi’ olma hedefiyle çalışmaktayız. Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. satın alımı, bu anlamda Holding’imiz adına büyük önem arz etmektedir. Zülfikarlar Holding iştiraki olan ve akaryakıt dağıtım sektörünün en köklü şirketleri arasında yer alan Turkuaz Petrol olarak, 20 yılı aşkın deneyimimizi bu satın alma ile perçinliyoruz. Bu satın alımın ardından sektörün lider markası olmak için emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

Türkiye ekonomisine değer katmak adına gerçekleştirdikleri çalışmalara bu özelleştirmeyle bir yenisini daha eklediklerini belirten Zülfikari, “Türkiye Petrolleri özelleştirmesiyle ekonomimiz için önemli bir kaynak yaratmaktan ve ekonomik istikrarın sürmesine destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da ülkemize ve ekonomiye değer katmak için çalışmaya aralıksız devam edeceğiz. Akaryakıt Dağıtım Grubu olarak önümüzdeki dönemde pek çok başarıya imza atacağımıza yürekten inanıyor; bu satın almanın ülkemiz ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Sözlerine özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi veren Zülfikarlar Holding’i tebrik ederek başlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal şöyle konuştu:

“Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin 2 yıldır devam eden özelleştirme sürecini bu imza töreniyle tamamlıyoruz. Bu özelleştirme işlemiyle birlikte devlet akaryakıt dağıtım sektöründen tamamen çıkıyor. Sektör bundan sonra yüzde 100 özel sektör tarafından icra edilecek. Sadece gelir elde etmek için değil, piyasa ekonomisinin gelişmesi ve rekabetin doğru yürümesi için de devletin bazı sektörlerden çekilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda özellikle enerji sektöründe başarılı özelleştirme işlemleri gerçekleştirdik. Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş. özelleştirmesinin de akaryakıt dağıtım sektörüne önemli bir katkı sağlayacağına ve özel sektörün sahip olduğu deneyimle birlikte şirketin hem rekabet gücünün hem de hizmet kalitesinin artacağına nanıyorum. Zülfikarlar Holding ve Turkuaz Petrol Yönetim Kurulu’nu tekrar tebrik ediyorum. ”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu ise “Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin özelleştirme sürecini başarıyla tamamlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu özelleştirme ile Türkiye ekonomisi için önemli bir kaynak sağlamakla kalmadık, ülkemizin güçlü markalarından birinin daha da büyümesi için bir adım attık. Bu satın almanın ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Bu birleşmeyle şampiyonlar ligine yükseldik”

Turkuaz Petrol’ün Türkiye’nin en değerli markalarından Türkiye Petrolleri altında faaliyet gösteren akaryakıt dağıtım şirketiyle güçlerini birleştirmesinden gurur duyduklarını belirten Turkuaz Petrol Genel Müdürü Çağdaş Demirağ şunları ifade etti:

Turkuaz Petrol’ün Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’yi satın alması sonrasında birleşme çalışmalarını hızlandıracak, tek marka tek şirket felsefesiyle tüm illerde 700’ü aşkın akaryakıt istasyonuyla halkımıza hizmet vereceğiz. Bu satın alma sonrası gerçekleşecek birleşme, hem ülke ekonomisine hem sektöre değer katacak son derece önemli bir gelişmedir. Zülfikarlar Holding bünyesinde 1994 yılından itibaren faaliyet gösteren şirketimiz Turkuaz Petrol, Türkiye Petrolleri’ni satın alarak sektörün şampiyonlar ligine yükseldi. İki büyük şirketin birleşiminden dev bir milli akaryakıt dağıtım şirketi ortaya çıkacak. Bu şirket ülkemize ve milletimize yurt içi ve yurt dışında örnek gösterilecek proje ve çalışmalarla gurur kaynağı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

NASA'ya Türkiye 'den giden en genç yarışmacı

Yarışmaya kendisi başvuran altıncı sınıf öğrencisi Yağız Efe Karadayı’nın “Migration of Wood Storks” adı ile Türkiye’de People’s Choices kategorisinde birinci olması herkes tarafından takdir topladı. Projede hedeflenen konu; kıtalararası göç eden kuşların bu göç sırasında sürdürdükleri yaşamsal fonksiyonlarını bir datada toplayan mobil bir yazılım ve bu yazılımı NASA ve diğer […]

Subscribe US Now

Betboo