Türkiye’ye bu güne kadar gelen en büyük konteyner gemisi, ilk uğrağını DP World Yarımca’ya gerçekleştirdi.

admin

Maersk ve MSC konteyner taşımacılığı hatlarının bir araya gelerek oluşturduğu, 2M konsorsiyumunun Uzak Doğu’dan gerçekleştirdiği seferlerine giriş yapan 19.224 konteyner kapasiteli MSC Tina, Yarımca’da DP World terminaline yanaştı.

COVID-19 pandemisi nedeniyle oluşan zorlu ticari şartlara ragmen, ülkemizin Uzak Doğu’yla ticaretinde önemli bir yere sahip olan 2M konsorsiyumu Türkiye’ye getirdiği gemilerin kapasitelerini artırma kararı aldı.


Türkiye’ye gelen en büyük kapasiteye sahip 19.224 TEU’luk MSC Tina gemisinin, Türkiye’deki ilk uğrağı DP World Yarımca terminali oldu. DP World Yarımca limanına yanaşan 398.4 metre uzunluğundaki  MSC Tina, yükleme/boşaltma işlemlerini bitirdikten sonra limandan ayrıldı.

DP World Yarımca terminalinin 922 metrelik rıhtımı modern dizaynı ve teknolojik  ekipmanları her biri 400 metre uzunluğunda iki konteyner gemisinin aynı anda yanaşmasına imkân veriyor. DP World Yarimca limanı son dönemde ekipman parkına ve demiryoluna yapmış olduğu yatırımlarla, COVID-19’un Ticaret üzerindeki baskısı ortadan kalktıktan sonra, müşterileri ile birlikte tekrar süratle büyümeye hazır.

Türkiye’nin amaca yönelik dizayn edilmiş en büyük konteyner limanlarından olan DP World Yarımca’ya gelen MSC Tina, New York’taki meşhur Empire State Building’den 17 metre daha uzun, 4.5 futbol sahası uzunluğunda. Tam kapasitendeki konteynerler üst üste yüklendiğinde 49.800 metreyi aşıyor ki bu 60 tane dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’ya eşdeğer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KORUMA ALTINDAKİ SURİYELİLERDEN TÜM SEKTÖRLERDE STARTUPLAR ÇIKACAK

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi) tarafından AB’den sağlanan 26.4 milyon avro destekle hayata geçirilen ve hazır giyimden tarıma tüm sektörlerde desteklerin sağlanacağı “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Entegrasyon İçin Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi Projesi” (ENHANCER)  için düğmeye basıldı. 48 ay boyunca İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep, […]

Subscribe US Now

Betboo