Türkiye’nin konteyner taşımacılığı haritası

KOBİ Postası

Özellikle İthalat ve ihracat konusunda büyük öneme sahip olan bu taşımacılık, denizcilik üzerinden daha çok değerlendirilmektedir. Peki, Türkiye konteyner taşımacılığı haritası: Konteyner taşımacılığı nedir, nasıl yapılır? İşte bilinmesi gerekenler.

Dünyanın her yerinde konteyner taşımacılığı büyük bir öneme sahiptir. Daha fazla ürünü daha kullanışlı ve avantajlı bir şekilde taşıma imkanı verir. Özellikle uluslararası çapta İthalat ve ihracat konusunda çok büyük bir önemi vardır. Önemli ve büyük çaplı yük gemileri uluslararası sularda konteyner üzerinden birçok farklı ürünü küresel olarak taşımaktadır.

Türkiye Konteyner Taşımacılığı Haritası 

konteyner-tasimaciligi-turkiye.png

Kaynak: cografyaharita.com

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Dikdörtgen bir kutu şekline sahip olan konteynırlar, yük taşımacılığı konusunda kullanılan yapılardır. Özellikle standartlara uygun olarak üretimi gerçekleştirilen konteyner çeşitleri, yaklaşık olarak 10 veya 15 yıl boyunca taşıma olanağı sağlamaktadır. Bu kutular doldurma ve boşaltma işlemleri esnasında, yaşanacak zorluğu minimum seviyeye çeker. Ayrıca taşımacılık dışında birçok farklı alanda konteyner kullanılmaktadır. Bu yüzden dünyanın farklı ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir potansiyel teşkil ediyor.

Konteyner Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Farklı ulaşım araçlarına yerleştirilen konteynerler, uluslararası çapta taşımacılık imkanı vermektedir. Bunlar içerisinde kargo uçakları, trenler, karayolu üzerinden tır taşımacılığı gibi olanaklar ön plana çıkıyor. Ancak öncelikle ve en çok kullanılan alan ise denizyolu taşımacılığıdır. Özellikle yaklaşık olarak taşımacılığın %80 kadarı deniz yolu üzerinden uluslararası sularda gerçekleşir. Bu doğrultuda beraberinde birçok avantaj getirdiğini söylemek mümkündür.

– Tek seferde büyük bir yükün taşınmasına imkan verir.

– Aynı zamanda yüksek bir güvenlik önlemi sağlar.

– Uluslararası taşımacılık konusunda maliyetleri düşürür.

– Dünyanın önemli bir kısmı sular ile kaplı olduğu için kolayca farklı ülkelere ulaşım imkanı verir

Bütün bu avantajları ile beraber günümüzde konteyner taşımacılığı yoğun olarak gerçekleşmektedir.

Konteyner Kullanım Alanları

En başta konteyner yük taşımacılığı konusunda öne çıkar. Aynı zamanda alternatif olarak günümüzde ev şeklinde de kullanılmaktadır. Küçük evler olarak adlandırılan bu konteyner çeşitleri, özel olarak işlemden geçmekte ve hazırlanmaktadır. Aynı zamanda şantiye alanında çalışanların konaklamasına imkan verir. Bekçi kulübesi veya atık depolama gibi şekiller üzerinden de kullanılır.

Hangi İllerde Konteyner Limanları Bulunur?

Türkiye’de yirmi yedi adet konteyner limanı bulunmaktadır. Bu limanların çoğunluğu Marmara, Akdeniz ve Ege denizlerinde görülmektedir. Buna göre hangi illerde olduğuna sırasıyla bakacak olursak;

Mersin: MIP

Asyaport: Tekirdağ

SafiPort: Derince

Marport: İstanbul

Kumport: İstanbul

Petlim: İzmir

Mardaş: İstanbul

DP World: Kocaeli

Gemport: Bursa

Limakport: İskenderun

Yılport: Gebze

İzmir Alsancak limanı

Evyapport: Kocaeli

Ege gübre:

Port akdeniz: Antalya, konyaaltı

Haydarpaşa: İstanbul

Nemport: İzmir, aliağa

Borusan: İstanbul

Trabzon port: Trabzon

Çelebi bandırma: Balıkesir

Tekirdağ ceyport

Samsunport

Assanport: Hatay

RodaPort: Bursa

Limaş: Kocaeli

Karasu port: Sakarya

Akçansa port: Samsun

KAYNAK: MİLLİYET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Airbus yeni sıfır emisyon konsept uçağını duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin, tüm havacılık endüstrisinin dekarbonizasyonunda öncü olma çabalarını desteklemek için çeşitli teknoloji yollarını ve aerodinamik konfigürasyonları keşfederek sıfır emisyonlu uçuşa ulaşmak için farklı bir yaklaşımı temsil etmektedir. Tüm bu […]

Subscribe US Now