Türkiye Petrolleri’nin özelleştirmesinde danışmanlık İş Yatırım’dan.

admin

Özelleştirme İdaresinin Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin sermayesinde bulunan yüzde 100 oranındaki hissesi, blok satışı yöntemi ve pazarlık usulüyle 20 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen özelleştirme ihalesini 490 milyon TL ile en yüksek teklifi veren Zülfikar Holding kazanmıştı.

4 Mayıs 2017 tarihinde Grand Ankara Hotel’de, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, Zülfikarlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsfendiyar Zülfikari, Turkuaz Petrol Genel Müdürü Çağdaş Demirağ ve İş Yatırım Genel Müdürü Riza Kutlusoy’un katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda Hisse Devri kamuoyu ile paylaşıldı. Bu birleşme ile Türkiye Petrolleri’nin 400’ü aşkın akaryakıt istasyonu, 7 akaryakıt depolama tesisi, 333 bin metreküp akaryakıt depolama kapasitesi ve 2 LPG dolum tesisi Turkuaz Petrol’e devredildi. Bu devirle beraber iki şirket tek çatı altında daha güçlü bir şirket olarak faaliyetlerine devam edecek.

İş Yatırım Genel Müdürü Riza Kutlusoy konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“2000 yılından bu yana bu işlem de dâhil olmak üzere yaklaşık 12 Milyar dolarlık hacimde 140 adet Birleşme&Devralma işlemi tamamlayarak işlem adedi bazında lider konumumuzu sürdürmekteyiz. Ayrıca Birleşme&Devralma işlem hacimlerinin göreli olarak düştüğü son 2 yıllık dönemde ise toplam 17 adet ve yaklaşık 1.5 Milyar dolarlık hacimde işlem tamamlayarak büyük başarı elde ettik. Türkiye Petrolleri satınalım projesi ile İş Yatırım işlem kapanış tarihlerine göre son 1 yıl içinde, petrol dağıtım sektöründe iki büyük ölçekli işlem tamamlamıştır. Biz bu sektörde sermayesi güçlü, markaya ve şirketine yatırım yapan şirketlerin büyüme fırsatı yakalamasını, diğerlerinin ise kademeli olarak pazardaki ağırlıklarını azalmasını bekliyoruz. Bunun sonucunda güçlü şirketlerin gerek organik, gerekse inorganik büyüme alternatiflerini kullanarak pazar paylarını artıracaklarına inanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kibar Holding CFO'su Sabri Tütüncü, en etkin 50 CFO listesinde

Geçtiğimiz yıl ilk defa Fortune Türkiye ve DataExpert tarafından hazırlanan Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CFO’ listesinin ikincisi, politik ve ekonomik çalkantıların yaşandığı dönemlerde CFO’ların önemine dikkat çekmek üzere hazırlandı. Türkiye’nin en büyük bin şirketi üzerinden gerçekleştirilen araştırmada, şirketlerin finansal performanslarının ve bireylerin kritik CFO başarı kriterlerindeki performanslarının kapsamlı bir araştırma […]

Subscribe US Now

Betboo