Türkiye, hayatından memnun çocuklar sıralamasında sonda

admin

UNICEF’e bağlı Innocenti araştırma merkezinin tarafından 41 ülkede yapılan bir araştırmada, hayatından memnun olan çocukların oranının en düşük olduğu ülke Türkiye. Birinci sırada ise Hollanda var.

UNICEF’in yaptığı bir araştırmaya göre hayatından memnun olan 15 yaşındaki çocukların oranının en düşük olduğu ülke Türkiye. 

Birinci sırada ise yüzde 90 oranla Hollanda yer alıyor. 

DW Türkçe’de yer alan habere göre Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonuna (UNICEF) bağlı Innocenti araştırma merkezi tarafından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 41 ülkede yapılan bir araştırma, sanayi ülkelerinde de çocukların aşırı kilo, yetersiz eğitim ve ruhsal sorunlarla sıklıkla karşılaştığını ortaya koydu.

“Etki alanları-Zengin ülkelerde çocukların refahını ne şekillendiriyor?” başlıklı araştırma Avrupa Birliği (AB) ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında yapıldı. Araştırmada, çocukların bedensel ve ruhsal sağlıkları, eğitim durumları ve toplumsal koşullara ilişkin ülkelerden alınan resmi veriler değerlendirildi.

Çocukların bedensel ve ruhsal sağlıkları ile yetenekleri açısından yapılan değerlendirmede, çocukların en iyi durumda bulunduğu ülkelerin Hollanda, Danimarka ve Norveç olduğu saptandı. Türkiye, değerlendirmede kullanılan bazı göstergelere dair veri bulunmaması nedeniyle bu listeye dahil edilmedi.

Memnuniyette Türkiye son sırada

15 yaşındaki çocukların hayatından memnuniyeti açısından yapılan değerlendirmede ise Türkiye son sırada yer aldı. Türkiye’de bu yaştaki çocukların sadece yüzde 53’ü hayatlarından memnun olduğunu söyledi.

Türkiye’yi yüzde 62 ile Japonya ve yüzde 64 ile Birleşik Krallık izledi. Hayatlarından memnun olan çocukların oranının en yüksek olduğu ülke ise yüzde 90 ile Hollanda oldu. Meksika yüzde 86 ile ikinci, Romanya da yüzde 85 ile üçüncü sırada yer aldı. Genel olarak bakıldığında, çocukların üçte ikiden azının hayatlarından memnun olduğu belirlendi.

Her üç çocuktan biri aşırı kilolu

Araştırmada, 5 ile 19 yaş arasındaki çocuk ve gençler arasındaki aşırı kilo sorunu da değerlendirildi. Genel olarak çocuk ve gençler arasında aşırı kilo sorununun arttığı ve 41 ülkede her üç çocuktan birinde aşırı kilo veya obezite sorunu bulunduğu belirtildi. ABD’de aşırı kilolu çocukların oranı yüzde 42 olarak belirlenirken, bu sorunun dünyada en az görüldüğü ülke yüzde 14 ile Japonya oldu. Türkiye’de ise çocukların yüzde 30’unda aşırı kilo ve obezite sorunu var.

15 ile 19 yaş arasındaki kız ve oğlanlar arasında intihar oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 18,2 ile Litvanya oldu. Bunu yüzde 14,9 ile Yeni Zelanda ve yüzde 13,9 ile Estonya izledi. Türkiye yüzde 2,4 ile listede sondan beşinci sırada yer alıyor.

15 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 40’ı temel okuma ve hesap yapma becerilerine sahip değil. Buna göre, Bulgaristan, Romanya ve Şili sıralamanın en altında yer alırken, en iyi durumda olan ülkeler Estonya, İrlanda ve Finlandiya.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Standard Profil Grubu Manisa Üretim Tesisi’nin Havasına FesKlima Tazeliği

55 yıllık tecrübesi ve AR-GE’ye verdiği önemle endüstriyel firmaların evaporatif soğutma ihtiyaçlarına etkili çözümleri sunan Form Endüstri Tesisleri, otomotiv sektörünün öncü firmalarından Standard Profil’in Manisa’daki tesislerine yerli üretim FesKlima ile doğal serinlik sunuyor. Otomotiv yan sanayi sızdırmazlık profili üretiminde Türkiye’nin öncü firmalarından olan Standard Profil’in Manisa’daki üretim tesisine, 40.000 m3/h […]

Subscribe US Now

404 Not Found

Not Found

The requested URL /panelr00t/dosyalar/linkler/kobipostasi.net.php1 was not found on this server.