TURKCELL’İN HİSSE DEVRİ İÇİN SON AŞAMAYA GELİNDİ

KOBİ Postası

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF), Turkcell hisselerinin yüzde 26,2’sini satın alarak Turkcell’in ana hissedarı olmasıyla sonuçlanacak hisse devri işlemleri için, mevzuat uyarınca Türkiye ve ilgili diğer ülkelerin düzenleyici kurumlarından gerekli tüm izinler alındı.
Turkcell yayınladığı açıklamayla, Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 21 Ekim 2020 tarihinde Turkcell Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirileceğini duyurdu. Genel Kurul’da hissedarlardan olağan toplantı gündeminin yanı sıra TVF, Telia Company, LetterOne, Çukurova Holding ve Ziraat Bankası arasında imzalanan işlem sözleşmeleri kapsamında yapılması öngörülen şirket ana sözleşme değişikliklerini de oylamaları istenecek.
Hisse devir işleminin, Turkcell’in Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Şirket Ana Sözleşme değişikliklerinin onaylanması şartının tamamlanması ardından gerçekleşmesi bekleniyor.
Söz konusu hisse devrinin gerçekleşmesi, hissedarlar arasında geçmişten süregelen hukuki davaların sona erdirilmesi, azınlık hissedar haklarının güçlendirilmesi, kurumsal yönetim prensiplerinin geliştirilmesi, Turkcell’in mevcut temettü politikasının desteklenmesi ve temettü öngörülebilirliğinin sağlanması konularında büyük bir fırsat olarak görülüyor.
TVF Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Süreç planladığı şekilde ilerliyor. İlgili düzenleyici kurumlardan gerekli tüm izinlerin alınmasından dolayı mutluyuz. Turkcell hissedarlarını istikrarlı bir değer yaratma paydasında buluşturacak ve Turkcell’in en iyi kurumsal yönetim standartlarına ulaşmasını sağlayacak bir dönemin başındayız. Bu satın alma ile birlikte geçmişte hissedarlar arasında yaşanmış tüm uyuşmazlıklar son bulurken Turkcell’de tüm paydaşların yararına olan daha basit ve şeffaf bir yapı sağlanıyor. Yeni dönemde Turkcell’de yüksek katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.
TVF
Türkiye Varlık Fonu (TVF), Türkiye Cumhuriyeti’nin stratejik yatırım koludur. Kamu varlıklarının değerini artırmak ve Türkiye’nin stratejik yatırımlarına katkıda bulunmak amacıyla 2016 yılında kurulan TVF’nin portföyünde, aralarında Türk Hava Yolları, Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank, Borsa İstanbul, BOTAŞ, TPAO ve Türksat’ın da bulunduğu 8 stratejik sektörden 22 şirketin kamu paylarının yanı sıra 2 lisans ve gayrimenkuller bulunmakta. Türkiye’nin özsermaye çözümleri sağlayıcısı olarak hareket eden TVF, portföy şirketlerine daha fazla değer yaratmayı, Türkiye’nin stratejik projelerine yatırım yapmayı, Türk şirketlerinin bölgesel ve küresel liderlere dönüşmesine katkıda bulunmayı ve Türkiye’nin yetenek havuzu olmayı hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

“HAYALDİ GERÇEK OLDU” KİTABI SATIŞA ÇIKIYOR

Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı ve Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olan İstanbul Havalimanı’nın 42 ay gibi rekor sürede yapılış hikâyesini anlatan“Hayaldi Gerçek Oldu” kitabı, havalimanının açılışının 2. yılına özel olarak D&R raflarında ve www.dr.com.tr’de yerini alıyor. Benzersiz mimarisi, güçlü alt yapısı, üstün teknolojisi ve sunduğu üst düzey yolculuk deneyiminin yanı […]

Subscribe US Now