TURİST OLARAK GELDİLER TÜRKİYE’Yİ İKiNCİ VATANLARI YAPTILAR

admin

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Consturaction Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün, gayrimenkul sektöründe yabancıların Antalya’yı sevdiğini söyledi. Selman Özgün, son dönemde Orta Doğu ülkelerinden Rusya’dan gelen yoğun ilginin yanısıra Çin’den, Afrika kıtasından özellikle Güney Afrika Cumhuriyeti’nden ilginin başladığını duyurdu.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyesi Helmann Consturaction Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selman Özgün

TURİST OLARAK GELDİLER TÜRKİYE’Yİ İKiNCİ VATANLARI YAPTILAR

Antalya’ya bu yıl en çok turist gönderen ülkeler Rusya ve Almanya oldu. Zirvede yeralan ülkeler Türkiye’de konut satım alımında da yine listenin başında yeraldılar. Kemer, Manavgat Rusların ağırlıklı tercihi olurken Alanya Almanların en çok tercih ettiği yerler arasında yeraldı. Yabancı yatırımcı açısından ise Antalya merkez Konyaaltı çekim merkezi oldu. Belek ise yabancı yatırımcıların gözbebeği oldu.

GAYRİMENKULU ALANIN EŞİ VE ÇOCUKLARI DA VATANDAŞ OLABİLİYOR

Türkiye’de yabancılara konut satışında vatandaşlık hakkı veriliyor olması, konut ve gayrimenkul satışını artırdı. 250 bin dolar karşılığında konut veya gayrimenkul satın alan yabancılar Türk vatandaşı olabiliyor ama sektördeki birçok firma bilgi sahibi değil. Bu düzenleme, en az 500 bin dolar yatırım yapan veya bankaya yatıran şahıslar veya en az 50 Türk vatandaşına iş sağlayan yabancılar için de geçerli. Ayrıca yeni yönetmeliğe göre yabancılar KDV ödemeden gayrimenkul satın alabilecek. Fakat bu gayrimenkulleri en az 1 yıl boyunca satamayacak. KUR BÜYÜK FIRSAT GETİRDİ Son dönemde yaşanan kur artışıyla yabancı yatırımcılar ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar için Türkiye’de yatırımın daha cazip hale geldiğini söyleyen Selman Özgün, yatırımı yapan kişinin ailesine de vatandaşlık verildiğini söyledi. Özgün şunları söyledi: “Geliri döviz olanlar için çok avantajlı bir durum ve yeni düzenlemeyle vatandaşlık edinmenin en uygun yolu gayrimenkul satın alma. Piyasada yabancı etkisini şu anda görmekteyiz ve giderek de hissedilir şekilde görülecektir. Gayrimenkulu alan kişinin, eşi ve 18 yaş altındaki tüm çocuklarının da vatandaşlık hakkı kazanması Türkiye’ye yatırımın cazibesini daha da artırıyor.”

ANTALYA’NIN YATIRIM POTANSİYELİ YÜKSEK

Özgün, yatırım potansiyeli açısından bakıldığında ise ilk sıralarda Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara’nın geldiğini söyledi. Antalya ve İstanbul’un özellikle çok önemli olduğunu vurgulayan Özgün, bu iki şehrin dünyadaki tanınırlığının da çok yüksek, ulaşım olanakları, doğal ve tarihi değerleriyle de büyük önem taşıdığını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

KÜLTÜREL MİRAS MASAYA YATIRILDI Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (NEYAD) ve NEYAD bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Genç NEYAD tarafından organize edilen Kültürel Mirasın Korunması Çalıştayı, geçtiğimiz hafta sonu Beyoğlu Lazzoni Hotel’de gerçekleşti. Türkiye’nin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak ve korunmasına destek sağlamak amacıyla düzenlenen çalıştayda uzmanlar, 2 gün boyunca konuyu […]

Subscribe US Now