Tüketici ya bilmiyor ya da yanlış biliyor

kobipostasi

BESD-BİR Başkanı ve Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca: ?Tüketicimiz piliç etindeki yüksek kaliteyi maalesef bilmiyor?

BESD-BİR Başkanı ve Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait Koca, tüketicilerin piliç yeme alışkanlığı ve piliç eti sektörünü algılaması hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye?de piliç eti sektörünün Avrupa standartlarında üretim yaptığını söyleyen Dr. Sait Koca, dönem dönem ortaya atılan mesnetsiz iddialar yüzünden tüketicinin bilgi kirliliği yaşadığını anlattı.

?Tüketici ya bilmiyor ya da yanlış biliyor?

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu tarafından Türkiye genelinde yaptırılan araştırmada tüketicinin piliç eti ve piliç etinin üretimi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığının ortaya çıktığını belirten Dr. Sait Koca, araştırma sonucunda şaşırtıcı bilgilere ulaştıklarını söyledi.

Koca; ?Türkiye nüfusunun dörtte üçü, beyaz etin ambalajsız satışının yasak olduğunu bilmiyor. Avrupa standartlarında üretim yapıldığı algılanmamış. TSE dışındaki HACCP ve BRC gibi kalite standartlarını hemen hemen kimse tanımıyor.? dedi.

Türkiye?de bilimsel ve en hijyenik koşullarda, insan sağlığına uygun piliç eti üretimi yapıldığını belirten Dr. Sait Koca, zaman zaman ortaya atılan doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler yüzünden bir kısım tüketicinin boş yere piliç etine karşı mesafeli durduğunu söyledi.

Dr. Sait Koca; ?Araştırma sonuçlarına göre tüketicileri yüzde 69?u, piliç eti sektörünün devlet tarafından düzenli denetlenmediğini düşünüyor. Peki, bu bilgi nereden geliyor? Tamamen muallâkta? Büyük ihtimalle sadece bir önyargı? Oysaki piliç eti sektörü gıda alanında en fazla denetlenen sektör… Tüketicinin tam tersini düşünmesi, en başta sektör olarak bizim eksiğimiz.? dedi.

?Görev yine bize düşüyor?

Tüketicinin piliç eti konusundaki yanlış veya eksik bilgisini düzeltmenin piliç eti üreticilerinin görevi olduğunu söyleyen Dr. Sait Koca, BESD-BİR ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu?nun yeni başlayan bilgilendirme kampanyalarıyla bu yanlış ve eksik bilgileri düzeltmeye çalışacakları belirtti.

Piliç etinin en ekonomik ve en zengin protein kaynaklarından biri olduğunu, yanlış bilgiler yüzünden bir kısım tüketicin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Faktoring, Turkrating tarafından ikinci kez değerlendirildi

Türkiye?de KOBİ?lerin finansman sorunlarına cevap verebilen ve finansal sistemi çeşitlendiren faktoring, Turkrating tarafından ikinci kez değerlendirildi. 71 milyar TL cirosu, sunduğu garanti, finansman ve tahsilat hizmetleri ile reel sektörü fonlayan ve Türk ticaretinin gelişmesine destek olan faktoring sektörü, bağımsız derecelendirme kuruluşu Turkrating tarafından ikinci kez değerlendirildi. Faktoring Derneği Yönetim Kurulu […]

Subscribe US Now