Trump yüzde 3’ün üstünde büyüme bekliyor, ekonomistler katılmıyor

admin

Beyaz Saray’ın 2021 mali yılı bütçe teklifine göre, ekonominin 2020’nin dördüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 büyümesi bekleniyor

ABD Başkanı Donald Trump, yıllık bütçe teklifinde, ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 3’ün üzerinde gerçekleşeceğini varsayıyor. Ancak bu oran, ana akım analist tahminlerinin ve Washington’daki diğer önemli otoritelerin tahminlerinin üzerinde.

Teklifin henüz duyurulmamasından dolayı ismini vermeyen kıdemli bir hükümet yetkilisine göre, Beyaz Saray’ın 2021 mali yılı bütçe teklifi, gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2020 yılının dördüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.1 ve ardından 2021’de yüzde 3 büyüyeceğini söylüyor. Aynı yetkili, büyümenin 10 yıllık dönemin son iki yılında, Beyaz Saray’ın beklentilerine paralel olarak yüzde 2.8’e düşeceğini kaydetti.

Beyaz Saray’ın projeksiyonu ayrıca, yasama organının partiler üstü bir kolu olan Kongre Bütçe Ofisi’nin de tahminlerinin üzerinde. Ofis’in son 10 yıllık görünümüne göre, büyüme 2020’de 2019’a göre yüzde 2.2’ye düşecek ve gelecek 10 yılda bu seviyenin hafif altında gerçekleşecek. Fed yetkilileri ise 2020’de yüzde 2 büyüme tahmin ediyor.

GSYİH 2019’da yüzde 2.3 büyüdü ve Trump’ın önceki teklifindeki seviyesi olan yüzde 3.2’nin gerisinde kaldı. Yönetim yetkilisine göre, son bütçe teklifi, bu tutarsızlığı ABD-Çin ticaret savaşı, uçak üreticisi Boeing’in karşı karşıya bulunduğu zorluklar, General Motord Co.’da binlerce işçinin katıldığı grev ve Ortabatı bölgesinde görülen tarihi sel olayından kaynaklandığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BUGÜN BİLGİSAYARINI TEMİZLE GÜNÜ: 10 ADIMDA BİLGİSAYARINIZI HIZLANDIRIN

BİLGİSAYARINIZIN HIZINIZI ARTIRACAK 10 ÖNERİ BITDEFENDER ANTİVİRÜS’TEN Dünyada her yıl Şubat ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Bilgisayarını Temizle Günü, bu yıl 10 Ocak’a denk geliyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, daha hızlı ve temiz bir bilgisayara sahip olmak isteyen kullanıcılar için Bilgisayarını Temizle Günü‘nde, 10 adımda bilgisayar […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx