TİM, talep gelirse Katar’ın temel gıda maddelerini karşılayacak

admin

Mübarek Ramazan ayında Müslüman ve kardeş ülkeler arasında yaşanan böylesi tatsız olayların son derece üzücü olduğunu kaydeden TİM Başkanı, “Orta Doğu’da derin dostluğumuz bulunan ülkeler arasında yaşanan husumet bizleri ziyadesiyle üzdü. Türkiye, kardeş kavgasına hiçbir zaman prim vermeyen, her zaman yapıcı bir rol üstlenen ve sorumluluk almaktan çekinmeyen bir anlayış içinde oldu. İhracatçılar olarak; dini, tarihi ve kültürel bağlarımız olan bu ülkeler arasında yaşanan sorundan kazanç elde etmeye değil çözüme odaklanıyoruz. Bu anlamda taraflar arasında diyaloğun devamı için Sayın Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü diplomasinin olumlu sonuçlar vermesi en büyük temennimiz” dedi.

Katar ile 2016’da 700 milyon dolara yakın bir ticaret hacmine sahip olduğumuzu belirten Büyükekşi açıklamasını şöyle tamamladı:

“Katar’a 439 milyon dolarlık ihracatımızda ilk sırayı elektrik ve elektronik ürünler alıyor. Bunu savunma ve havacılık, demir ve demir dışı metaller, mobilya ve makine sektörleri izliyor. Gıda ürünleri grubunda ise Katar’a ihracatımız 37 milyon dolar seviyelerinde. Elbette Katar’ın önümüzdeki günlerde ürünlerimize yönelik talebinde bir artış görülebilir. Ancak özellikle belirtmek isterim ki; ihracatçılarımız sadece Katar’dan değil, dünyanın neresinden gelirse gelsin bu talebi karşılayabilecek deneyim, birikim ve güce sahipler. Kamuoyunda Katarlı yetkililerin Türkiye’den temel gıda maddeleri alımı ile ilgili verdikleri beyanatlar var. Ancak, TİM olarak henüz bize ulaşan bir talep yok. Ancak talep gelir ise, bu taleplere her zaman yanıt veririz. Bugün dünyada 240 gümrük noktasına nasıl ihracat yapıyor isek, Katar’a da benzer şekilde ihracatımıza devam ederiz. Sadece gıda değil, tüm alanlarda dünyada oluşabilecek taleplere hızla yanıt verebilecek durumdayız. Bu özelliğimiz, küresel rekabet koşullarında bizleri ön plana çıkarıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Modoko Yaza Merhaba Festivali başlıyor

Haziran ayı boyunca pazar günleri  düzenlenecek festivalde, kampanya kapsamındaki mağazalarda yüzde 40’a varan oranlarda indirim uygulanacak. İndirimli alışveriş günlerinde; tırmanma duvarından, sosis balona, dart turnuvasından yüz boyamaya kadar çok çeşitli birbirinden eğlenceli etkinlikler de gerçekleştirilecek. Mobilyanın başkenti Modoko’da Yaza Merhaba Festivali 2017 bu hafta sonu başlıyor. Her zevke ve her […]

Subscribe US Now