Telia, Turkcell’deki hisselerinin yüzde 6,8’ini satacak

admin

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ’de (Turkcell) yaklaşık yüzde 14 doğrudan hissedarlığa sahip olan Sonera Holding BV (Telia), Turkcell’in çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 6,8’ine tekabül eden yaklaşık 150 milyon hissesini satma kararı aldığını bildirdi.

Turkcell’in yabancı ortağı Sonera Holding B.V. adına Türkiye’deki vekili Ayşe Hergüner Bilgen tarafından KAP’a açıklama yapıldı.

Açıklamada Turkcell’de yaklaşık yüzde 14 doğrudan hissedarlığa sahip olan Telia’nın, Turkcell’in çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 6,8’ine tekabül eden yaklaşık 150 milyon hissesini satma kararı aldığı bildirildi.

Telia’nın Turkcell’deki toplam hissedarlık oranının, Turkcell’in çıkarılmış sermayesinin yaklaşık yüzde 38’ine tekabül ettiği ifade edilen açıklamada, bunun yüzde 14’ünün Turkcell’de tuttuğu doğrudan hisseler ve kalan yüzde 24’ünün ise Turkcell Holding’de tuttuğu hisselere istinaden dolaylı hisselerden oluştuğu kaydedildi.

Açıklamada, niyet edilen bütün hisselerin satılması durumunda, Telia’nın Turkcell’deki doğrudan hissedarlık oranının yaklaşık yüzde 7,2’ye düşeceği belirtildi.

Turkcell’deki hisselerin bir kısmını satma niyetinin, Nordik ve Baltık ülkelerdeki faaliyetlere odaklanma stratejileri ile uyumlu bir karar olduğu ifade edilen açıklamada, “Telia, söz konusu satış sonrası, ekonomik yönden Turkcell’deki en büyük hissedar olmaya ve Turkcell’i desteklemeye devam edecektir. Turkcell’de, Turkcell Holding AŞ vasıtasıyla tuttuğumuz dolaylı hisselerin satışı ile ilgili bir niyetimiz şu an için mevcut değildir. Teklif fiyatı ve satışa konu edilen hisselerin nihai sayısı Telia tarafından belirlenecek ve konu hakkında ayrı bir duyuru yapılarak açıklanacaktır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yapı Kredi'ye 1 milyar 350 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi

Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisi, 306 milyon dolar ve 956.5 milyon euro olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden temin edildi. İki ayrı dilimde sağlanan sendikasyon kredisinin vadesi sırasıyla 367 gün ve 2 yıl oldu. Kredinin maliyeti ise 367 gün için libor + yüzde 1,45 ve euribor + yüzde 1,35, […]

Subscribe US Now

Betboo