TCMB’nin faiz indirim döngüsüne devam etmesini bekliyoruz…

admin

ENVER ERKAN > Tera Yatırım Araştırma, Ekonomist > TCMB, son beş toplantısında birbirini takip eder şekilde toplamda 1275 baz puan faiz indirdi. Bu süreçte politika faizi yerine geçen 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı Haziran ayındaki %24 seviyesinden Ocak toplantısı itibariyle %11,25 seviyesine kadar indirildi. TCMB, Temmuz ayında girmiş olduğu agresif gevşeme döngüsünü devam ettirmektedir ve biz 19 Şubat günü gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısından da 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklemekteyiz.

Enflasyon, Ocak ayı itibariyle %12,15 seviyesine yükseldi ve cari enflasyon oranına göre reel faizde negatif duruma geldik. Buna karşılık; TCMB Şubat Beklenti Anketi sonuçlarına göre reel sektör ve piyasa oyuncuları tarafından 12 ve 24 ay sonrasına ilişkin, enflasyonun sırasıyla %9,61 ve %8,52 seviyelerinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Beklenen enflasyon halen düşük olduğu için, reel faiz anlamında hareket alanı sunmaktadır. Merkez Bankası, büyümeyi öncelik noktasına alan ekonomi politikalarına paralel bir şekilde faiz indirme döngüsüne devam etmektedir. Büyümeyi önceliklendiren ekonomi politikaları paralelinde zaten Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan da 2020’de faiz oranlarının tek haneli rakamlara düşeceği yönündeki düşüncelerini defalarca belirtmiştir.

Grafik: Türkiye’nin enflasyon ve faiz görünümü… Kaynak: Bloomberg, TCMB, TÜİK, YEP…

Eldeki bu parametrelere karşılık, enflasyon görünümü üzerindeki yukarı riskler hem mevcut gerçekleşmeler hem de enflasyonu oluşturan ana bileşenler itibariyle devam etmektedir. Ocak ayında %12,15 seviyesine yükselen enflasyonun Şubat ayında bu rakamın biraz daha üzerine çıkacağını düşünüyoruz. Ekonomide iç talebin artmasıyla beraber enflasyon üzerinde oluşabilecek olan talep baskısı ile son dönemde yukarı doğru hareketlenen kur, enflasyon görünümü üzerinde risk teşkil edebilecektir. Merkez Bankası’nın enflasyonun risklerini dikkate alarak, görünüme göre adımlarını sınırlandırmasının uygun olabileceğini düşünüyoruz.

“Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2020 de Türk turizmi için rekorlar yılı olacak

Bu yıl havacılık ve turizmde 30. yılını kutlayan Türk Hava Yolları ile Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2019 yılında tarihinin en yüksek gelirine ulaşarak rekor kırdığını açıkladı. SunExpress, 2019 yılında bir önceki yıla göre %10 büyüyerek 1.4 Milyar Avro’nun üzerinde gelir elde etti. 2019 yılında taşınan yolcu sayısı 10 milyonu aşarken, doluluk oranı ise %83 olarak […]

Subscribe US Now