TCMB, TRY zorunlu karşılık oranlarının faizini yükseltti…

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım >Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “normalleşme dönemi kapsamında atılan adımlar doğrultusunda” TRY zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranını 200 baz puan artırdı. Merkez Bankası ayrıca yabancı para zorunlu karşılık komisyonlarını yarıya indirdi. Merkez Bankası yaptığı açıklamada, adımların bankacılık sisteminin aracılık maliyetini düşüreceğini söylüyor.

TCMB, TRY ZK faiz oranını %5’ten %7’ye yükseltirken, USD cinsinden ZK’lar için uygulanan komisyon oranı %0,0250’den %0,0125’e geriledi. Öte yandan TCMB, zorunlu karşılıklara ilişkin tebliğ ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesi olan bankalara %9, diğer bankalara %2 oranında uygulanacağını bildirdi. Bugünkü karardan önce kredi artışı sağlayan bankalara %7, diğer bankalara %0 olarak uygulanıyordu.

Merkez Bankası’nın bugünkü hamlesi, son dönemdeki normalleşme adımlarının bir parçasıdır. TRY ZK faiz oranlarının artmasıyla, bankaların TCMB’de tuttukları TRY’ye daha fazla faiz verip, bankaların da karşılık olarak daha fazla TRY tutmalarını sağlamak amaçlanıyor. Bu çerçevede döviz cinsinden tutulan ZK’ların azalıp TRY cinsinden tutulan ZK’ların artması TRY açısından pozitiftir. 22 Ekim’de sıkılaşma döngüsünün devam ettirilmesini, 150 ila 200 baz puanlık bir faiz artırımı gelmesini ve fonlamanın faiz koridoru ile GLP aralığına yönlendirilmeye devam etmesini bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cari açık ticaret dengesindeki bozulmayla derinleşiyor

Enver Erkan, Tera Yatırım >> Türkiye’de Ağustos ayında cari işlemler dengesi, 4,6 milyar USD açık verdi. Aylık bazda açıklanan cari açık rakamı 4,4 milyar USD olan piyasa beklentisinin biraz üzerinde gerçekleşirken, Temmuz ayındaki revize edilmiş 1,94 milyar USD seviyesinden de genişlemiş görünmektedir. Yıllıklandırılmış bazda cari denge tarafında ise Ağustos ayı […]

Subscribe US Now