Spotify 2017’nin ilk çeyreğini kapsayan Türkiye Müzik Haritası’nı yayınladı

kobipostasi

Spotify 81 ili baz baz alarak, 2017 yılının ilk 3 ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”nı yayınladı. 81 ilin TOP 10 listesine göre derlenen veriler, Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde en çok dinlenen Türk ve yabancı sanatçılar ile en çok dinlenen Türkçe ve yabancı şarkıları ortaya koyuyor. Veriler aynı zamanda, Türkiye’nin bazı bölgelerinde öne çıkan isimler hakkında da bilgi veriyor. İşte 81 il üzerinden derlenen Spotify verilerine göre Ocak, Şubat ve Mart aylarında Türkiye’de en çok dinlenen TOP 10 sanatçı:
1). Sezen Aksu
2). Sıla
3). Norm Ender
4). Müslüm Gürses
5). Sagopa Kajmer
6). Duman
7). Teoman
8). Sancak
9). Ahmet Kaya
10). Allame
2017 yılının ilk üç ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”, müzik dünyasının iki büyük ismi, Müslüm Gürses ve Ahmet Kaya’nın ölümlerinin ardından uzun zaman geçmesine rağmen ülkenin dört bir yanında yoğun şekilde dinlendiğini gösteriyor. Diğer yandan, TOP 10 listesinde bulunan Norm Ender, Sagopa Kajmer, Sancak ve Allame gibi isimler, Rap müziğin Türkiye’deki yayılımı ve popülaritesine dikkat çekiyor. Sezen Aksu, Sıla, Duman ve Teoman ise 81 ilde de müzikseverlerin vazgeçilmezleri arasında.

Türkiye’de Ocak-Şubat-Mart aylarında en çok dinlenen Top 5 şarkı ise şöyle:
1). Sezen Aksu / İhanetten Geri Kalan
2). Sıla / Yan Benimle
3). Norm Ender / Deli
4). Müslüm Gürses / Affet
5). Sagopa Kajmer / 366. Gün
Peki bölgelere göre hangi isimler öne çıkıyor?
Spotify’ın 2017 yılının ilk üç ayını kapsayan “Türkiye Müzik Haritası”, TOP 10 listesinin yanı sıra yüksek dinlenme oranları ile bazı bölgelerde öne çıkan sanatçıları da ortaya koyuyor. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’nden Ahmet Kaya diğer bölgelere göre daha yoğun dinlenirken, İç Anadolu Bölgesi’nde ise Rap müziğin yeni sesi Allame ön plana çıkıyor. Ege’de alternatif rock grubu Adamlar Spotify dinleyicileri tarafından diğer bölgelere oranla daha çok dinlenirken, Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde ise pop müziğin yükselen ismi Buray öne çıkıyor.
Ed Sheeran en çok dinlenen yabancı sanatçılar arasında ilk sırada!
Spotify’ın yayınladığı “Türkiye Müzik Haritası”na göre 2017 yılının ilk çeyreğinde ülkemizde en çok dinlenen yabancı sanatçı Ed Sheeran oldu. Ed Sheeran’ı ise The Weeknd ve The Chainsmokers takip ediyor. İşte 2017 yılının ilk üç ayında Türkiye’de en çok dinlenen yabancı sanatçılar:
1). Ed Sheeran
2). The Weeknd
3). The Chainsmokers
4). Sia
5). Rihanna
Türkiye’de Ocak-Şubat ve Mart aylarında en çok dinlenen Top 3 yabancı şarkı ise şöyle:
1). Ed Sheeran / Shape of You
2). The Weeknd / Starboy
3). The Chainsmokers / Paris

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Adana'nın turizm geliri Tarım Müzesi'yle artacak

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, kentin turizmdeki potansiyeline dikkat çekti. Gelecekte turizmden en fazla gelir elde edecek kentlerden birinin Adana olacağını vurgulayan Demirtaş, kentin turizm potansiyelinde en güçlü özelliğin ‘çeşitlilik’ olduğunun altını çizdi. Vali Demirtaş, “Dünyada aynı anda deniz, dağ, tarih, kültür, gastronomi, inanç gibi çok farklı alanlarda turizm potansiyeli taşıyan […]

Subscribe US Now

Betboo