Sporculara özel yüksek proteinli dondurma

admin

Yeni Nesil Dondurmacılık akımının temsilcisi Serez Dondurmacısı, yüksek lif ve protein kaynağı özel dondurmalarıyla sporcuların gönüllerini fethedecek.  “Doğru dondurma” üretimini ilke edinen Serez Dondurmacısı, her mevsim taze, doğal, sağlıklı ve lezzetli dondurmaları ile damakları tatlandırıyor. Sütlüden gurmeye, sorbeden yoğurtluya, şekersizden yüksek proteinliye kadar sekiz kategoride birbirinden lezzetli 40 ayrı çeşit sunan Serez Dondurmacısı, yüksek lif ve protein içeren dondurmalarıyla spor severlerin ve yoğun aktivite içinde olup protein ihtiyacı hisseden kişilerin günlük beslenmelerine katkıda bulunuyor.

Serez Dondurmacısı’nın sporcular veya günlük hayatında yoğun spor aktivitesinde bulunanlar için özel olarak ürettiği sade ve çikolatalı yüksek proteinli dondurma çeşitleri, benzerlerine oranla 5 kat daha fazla protein ve 15 kat daha fazla lif içeriyor.

Dondurmalarında katkı maddesi, aroma, kimyasal kıvam artırıcı, renklendirici, hazır şurup veya yapay tatlandırıcıya yer vermeyen Serez Dondurmacısı, her bir çeşidi için kendine has formüller kullanarak tüketicilerini dört mevsim taze, doğal, lezzetli ve besleyici yani “doğru” dondurmalarla karşılıyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinden temin ettiği taze meyve, kuruyemiş ve sütü ise her dondurma çeşidi için ayrı incelikle seçiyor.

“Ne yiyorsak onu sunarız” mottosu ile yol alan Serez Dondurmacısı’nın ürünlerine; İstanbul’da Kartal, Maltepe, Bostancı, Acıbadem, Kozyatağı, Ataşehir ve Bakırköy şubelerinin yanı sıra www.serezdondurmacisi.com, GetirYemek ve Yemeksepeti uygulamasından ulaşabilirsiniz.

Serez Dondurmacısı

‘Ne yiyorsak onu sunarız’ mottosu ile yola çıkan Serez Dondurmacısı’nın temeli 2010 yılında Serdar Kemahlı tarafından atıldı. Çocukluğunda yediği gerçek ve sağlıklı dondurmayı yeniden üretme fikrini hayata geçirme kararı alan Kemahlı, 2011 yılı itibariyle Ar-Ge çalışmalarına başladı. Dondurma üretimi konusunda akademisyenlerle görüşerek yerli ve yabancı kaynaklar okudu, yabancı reçeteleri inceledi, doğru hammadde temini için Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan meyve üreticileri ve ari işleme belgesine sahip süt üreticileri ile görüştü. Araştırmaları sonucunda “doğru dondurma” üretmenin temelinde kaliteli, taze ve doğal malzemelerin kullanılması kadar formülün de önemli olduğunu görerek her bir dondurma çeşidi için kendi formüllerini oluşturmaya başladı. Yaklaşık iki yıl süren araştırmaların ardından 2012 yılında İstanbul Maltepe’de ilk mağazasını faaliyete geçiren Kemahlı, Yeni Nesil Dondurmacılık felsefesiyle Serez Dondurmacısı markasını sektöre kazandırdı. Doğru dondurmanın adresi Serez Dondurmacısı “Gurme Dondurmacılık” anlayışıyla dondurmaya hak ettiği değeri veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Keçiboynuzu'ndan 30 milyon TL'lik ekonomik katkı

Keçiboynuzu, diğer adıyla harnup tohumundan, özünden ve hatta tozundan faydanı bir bitki. Gıda, ilaç, kozmetik, kağıt, otomotiv, dokuma, yem sanayi ve seramik endüstrisi gibi çok geniş bir kullanım alanı bulunan keçiboynuzunun ülke ekonomisine katkısı yıllık 30 milyon TL. Orman Genel Müdürlüğü’nün tıbbi ve aromatik bitkilerde üretimini desteklediği keçiboynuzundan 2019 yılında […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx