Soma unutulmadı: Katliamın üçüncü yılında değişen ne var?

admin

Türkiye`de sıklıkla yaşanan iş cinayetinin en büyüğünün üzerinden tam üç yıl geçti. 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan “Soma Katliamı`nda hayatını kaybeden 301 maden işçisinin acısı hala taze… Aradan geçen bunca zamana ve onca duruşmaya rağmen sonuçlanmayan yargılama süreçleri sebebiyle sabrımızsa tükenmekte.

Patronların ve siyasi iktidarın katliamın ilk gününden bugüne hem kamuoyunda hem de mahkemelerde sarf ettikleri kabul edilemez türlü söylemleri, katledilen işçilerin ailelerinin acısını hafife alan ifadeleri, sabotaj iddialarıyla sorumluluklarından sıyrılma hamleleri, yetmezmiş gibi en demokratik hak olan kitlesel anma ve yürüyüş programlarının yasaklanmak istenmesi öfkemizi artırıyor. Üstelik, bu katliam sonrasında dahi işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini değil iyileştirmek, hala yok sayan tutumlardan; kamunun asli görevi olan denetim görevini yerine getirmemesinden; hükümetin emekçilerin aleyhine oluşturduğu politikalardan, çalışma koşullarına ilişkin araştırma yapma ve yeni katliamları önlemek için çözüm önerisi geliştirme noktasındaki isteksizliğinden; en genelde sermayenin kâr hırsından vazgeçilmediğine şahitlik etmeye devam ediyoruz.

Doğanın, emeğin ve yaşamın en yüce değerler olduğunu unutularak, denetimsizlik ve tedbirsizliğe rağmen hala cezasızlıkla sonuçlanan ve sağlıklı, güvenli, güvenceli çalışma hakkıyla birlikte yaşam hakkının da gasp edildiği bu kara günlerin son bulmasını diliyor; insanı değersizleştiren yaklaşımları hiçbir zaman affetmeyeceğimizi ve insanlık onuruna yaraşır yasal düzenlemeler yapılarak, katliamın tüm sorumluları yargı önünde hesap verinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğimizi bir kez daha kamuoyu önünde yineliyoruz.

Bir kez daha Soma`da hayatını yitiren maden işçilerinin yakınlarına sabır ve mücadele gücü diliyor, bu zamana kadar iş cinayetlerinde kaybettiğimiz bütün canlarımızı saygıyla anıyoruz.

Soma`yı, Ermenek`i, Kozlu`yu, Milas/Güllük`ü, Davutpaşa`yı, Ostim-İvedik`i, Esenyurt`u unutma, unutturma!

Çünkü; kaza da kader de değil, cinayet!

TMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Palandöken: Trafik sigortasında tavan fiyat 1 tam yıl uygulanmalı

“SORUN ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI” Sigorta şirketlerinin poliçe düzenlememelerinden dolayı 50 bin TL’ye varan cezalar kesildiğini ifade eden Palandöken, “Bu sigortayı yaptırmak esnafımız için zorunluysa sigorta şirketleri de ihtiyari olarak poliçe düzenlemekten kaçınamaz. Bu nedenle poliçe düzenlemeyen şirketleri ve acenteleri esnafımız ilgili mercilere mutlaka bildirmeli. Ayrıca taksit sorunu da en kısa sürece […]

Subscribe US Now

Betboo