SOMA için Good4Trust.org’da dayanışma var

admin

Anatolian Artisans tarafından başlatılan Soma Artisans Projesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Şubesi’nin işbirliğiyle kuruldu. Öncelikle Amerikalı  tasarımcılar Claire Burkert ve Susie Vickery tarafından madenci yakınlarına özel atölye çalışması düzenlendi. Eğitim alan 24 Somalı kadın, Soma Artisans markasıyla geleneksel tığ ve oya işi ürünlerin yanı sıra tasarım ürünler de üretmeye başladı. Kadınların el emeği ile ürettikleri ürünlerin üzerindeki çizimler ise Somalı çocukların çizdiği resimlerden oluşuyor.

Somalı kadınlar ürünlerin satışını gerçekleştirmek ve projeyi sürdürülebilir ekonomik bir model haline getirmek için ‘Rota Anadolu El Sanatları’ adında kooperatif de kurdu. Kooperatiflerinde daha çok kişiyi istihdam etmek ve ekonomik açıdan kendi ayakları üzerinde durabilmek için satış kanallarını arttırmaya, el emeği ürünleriyle daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tekstil sektörü 10 milyarlık makine ithalatının önüne geçecek

Cari açığa karşı dev işbirliği İhracatın amiral gemisi tekstil sektörü makine ithalatının da önüne geçmek için çalışmalara başladı. Bu alanda verilen cari açığı kapatmak istediklerine vurgu yapan Türkiye Tekstil Terbiye ve Sanayicileri Derneği (TTTSD) Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, “TEMSAD ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çözümler sunmayı hedefliyoruz. […]

Subscribe US Now

Betboo