Şirketinizin göstergelerini doğru okuyor musunuz?

kobipostasi

Araştırmalara göre etkin çalışma süresi de dahil olmak üzere iş performanslarının yalnızca yüzde 60?ının planlandığı günümüzde, şirket dinamikleri içinde yer alan sayaçların doğru okunması kritik önem taşıyor. Öyle ki, iş hayatında göstergelerin doğru okunamaması kurumların performansının yüzde 40?ını verimsiz bir hale getirdiği gibi hesaplanamayan dış etkenlerden kaynaklanan ciddi maliyetlere neden oluyor.

Planlama, belirlenen hedeflere ulaşma ve yaratıcı iş gücünü etkin kullanmak için iş dünyasında hayati öneme sahip ?Kilit Performans İndikatörleri?; kurumların uzun soluklu sürdürülebilir karlılık ve sürekli büyüme potansiyeli elde etmelerine olanak sağlıyor.

Şirket planlaması için doğru araç ve yöntemlerin seçimine dayanan bu sistemin, şirketlerin tepe yöneticileri tarafından hassasiyetle takip edilmesi gerekiyor. Peki, yıllarını çalıştığı markayı güçlendirmeye adamış bir tepe yöneticisi olarak kurum içi performansı artıracak göstergeleri nasıl okursunuz?

Şirketlerin geleceğini şekillendiren 12K Model?i oluşturan, bireyleri ve kurumları geleceğe hazırlayan InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı tarafından, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ev sahipliğinde düzenlenecek ?Şirketinizde olan biteni anlamak ve doğru karar vermek için göstergeleri okuma yöntemi? konulu ?Göstergeler Yardımıyla Şirket Yönetimi Çalıştayı? bu konuda yaşanan kafa karışıklıklarına son vermeye hazırlanıyor.

28 Ocak Pazartesi günü saat; 14.00 ila 16.30 arasında Gebze, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği TAYSAD Eğitim Salonu?nda ücretsiz olarak düzenlenecek organizasyonda katılımcılar; kurum karnesi ve stratejilerinin belirlenmesi, stratejilerin kilit performans indikatörlerine çevrilmesi, indikatörlerin arasındaki sebep sonuç ilişkisi ve bu göstergeleri diğer kurumlarla kıyaslamanın önemi konusunda bilgilendirilecek.

Düzenlenecek organizasyonda, çalışan eğitimi saatinden kişi başına katma değer ciroya, genel ekipman etkinliğinden teslimat performansına kadar pek çok göstergenin nasıl okunması gerektiğini anlatacaklarına değinen InoTec Grup Genel Müdürü Hayati Çağlar, ?Var olan seçenekleri belirlemek ileriyi görme sezisini gerektirdiği gibi verileri doğru okumayı da şart kılar. InoTec olarak, TAYSAD ev sahipliğinde düzenleyeceğimiz bu organizasyon ile şirketlerin geleceğini şekillendirmesine yardımcı olacağız. Bir şirketin büyümesi ve hissedarlarına değer katması esas amaçtır. Hissedarın yatırımından beklentisi ise şirketinin sürekli büyümesi ve kar getirmesidir. Ancak kar eden bir kuruluş büyümeye ve öğrenmeye yatırım yapabilir. Bu kuruluşlar ise proseslerini daha etkin yönetebilenlerdir? diyor.

Proje için özel matris?

?Proseslerini daha etkin yöneten kuruluş, müşterisini daha fazla memnun eder ve onları elinde tutmayı başarır? diyen Çağlar; ?Kurumların uzun soluklu sürdürülebilir karlılık ve büyüme elde edebilmeleri için Kilit Performans İndikatörleri hayati öneme sahiptir. Bu göstergelerin şirketlerin tepe yöneticileri tarafından hassasiyetle takibi ve göstergelerin her birinin ifade ettiği stratejilerin kararlılıkla uygulanması gerekmektedir. Ancak, kurum olarak gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda şirketlerin, bu göstergeleri doğru algılamak ve birbirleri arasındaki ilişkiyi kavramak konusunda zorluklar yaşadığını tespit ettik? diyor.

Çağlar: ?Proje ekibimiz tarafından titizlikle hazırlanan ve şirketlerin kurumsal performansını takip etmesine yarar sağlayacağını ümit ettiğimiz KPI Etkileşim Matrisi adlı özel bir çalışma gerçekleştirdik, ücretsiz olarak müşterilerimizle paylaştık. Bu matrisin verilen stratejik kararlara referans olarak kullanılmasını umut ediyoruz. Ayrıca kurumların, aynı paralelde özellikle TAYSAD ve benzeri platformlarda gerçekleştirilen Kıyaslama Çalışmalarına katılarak, performanslarını diğer kurumların performansları ile kıyaslamasının yeni ufuklar keşfetmelerine yardımcı olacağına inanıyoruz? diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Takas ekonomisine geri dönüş

Takas şenlikleri Maltepe Organik Pazarı’nda devam ediyor. Yeryüzü Derneği ve Zumbara işbirliği ile dördüncüsü  gerçekleştirilen takas şenliği her ayın ikinci pazarı  Maltepe Organik Pazarı?nda tekrarlanıyor. Şubat ayında gerçekleşecek etkinliğin tarihi 10 Şubat 2013. Ekim ayından beri her ay gerçekleştirilen şenlikte katılımcı sayısı ve takas ürünleri çeşitlenerek artmaya devam ediyor. Maltepe […]

Subscribe US Now