Sığ suya balıklama atlamayın

kobipostasi

Hayatınızı riske atmayın

Her yıl ülkemizde 16-25 yaş arası 500 genç sığ suya balıklama atlama sonucu omurga kırığı yaşamakta ve bunların yüzde 30?u omurilik felci ile sonuçlanmaktadır. Buna dur demek için yola çıkan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve ROMATEM , Türkiye çapında bir kampanyanın startını veriyor.

Derinliği 2 metrenin altında olan ve derinliği bilinmeyen sığ suya balıklama atlama sonucu 28 ili deniz kenarında olan, yüzlerce gölü, barajı ve binlerce belki onbinlerce havuz olan ülkemizde her yıl binin üzerinde insan omurilik zedelenmesi yaşamakta. Bunların da büyük çoğunluğu da omurilik felci ile ya da ölümle sonuçlanmaktadır.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ve ROMATEM Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ortak bir projeye imza atarak ilk etapta Samsun olmak üzere ülkemizin tamamında sığ suya sahip deniz kenarlarında uyarı levhaları ve eğitim çalışmaları gerçekleştirmek için kolları sıvıyor.

Omurilik Felcinin henüz tedavisi bulunmamakla birlikte omurilik felçlilerinin hayatı boyunca tekerlekli sandalye kullanma zorunluluğu mevcuttur. Ayrıca yapılan araştırmalar bir omurilik felçlisinin topluma ekonomik maliyetinin 4 Milyon $ olduğunu göstermektedir.

Bu verilerden yola çıkan TOFD ve ROMATEM kampanyayı hızla tüm Türkiye?ye yaymayı amaçlamakta.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya?da sığ su alanlarına konulan uyarı levhaları ile balıklama atlama sonucu oluşan omurilik zedelenmelerinin yüzde 70 oranında azaldığı görülmüştür.

Bu umut verici veri ile yola koyulacak projenin tanıtımını 13 Haziran 2012 tarihinde ROMATEM Bostancıda gerçekleşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Piyasalar ?durdu?

BofA Merrill Lynch Haziran ayı Fon Yöneticileri Araştırması’na göre, küresel ekonomik yavaşlama kaygıları yeniden keskin biçimde odak noktası haline geldi ve politika yapıcılardan sonuç verici eylem sergilemeleri yönündeki beklentileri arttı. Ankete katılanların net yüzde 11?i önümüzdeki 12 ayda küresel ekonominin bozulacağına inanıyor ?bu oran 2011 yılı Aralık ayından bu yana […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx