SİBER SUÇLARIN MALİYETİ 2021’DE 6 TRİLYON DOLAR – HER 39 SANİYEDE BİR SİBER SUÇ YAŞANIYOR

KOBİ Postası

Yaşanan pandemi süreciyle birlikte daha da hızlı dijitalleşen dünya, hayatımızı çok kolaylaştırırken yeni, alışılmamış riskleri ve sorunları da beraberinde getiriyor.  Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’nun her sene yayınladığı “Global Risks Report 2020” raporunda “Siber Saldırılar” riski en üst sıralarda yer alıyor.

Hedef yüzde 95 kamu ve perakende sektörü

Günümüzde siber suçlar ve siber güvenlik olayları her 39 saniyede bir yaşanıyor. Dünya bu konuda zor durumda.  Özellikle saldırılardan haberdar olmadığımız için olayları hafife alıyoruz.   Her 39 saniyede bir hacking olayı yaşanıyor. Hedefler yüzde 95 kamu, perakende ve teknoloji sektörleri.

Siber suçların maliyeti 2015’te 3 trilyon dolar, 2021’de 6 trilyon dolar

Siber suçların maliyeti 2015’te 3 trilyon dolar, 2021’de 6 trilyon dolar zarar olarak açıklandı. Zararlar ve önlem masrafları sürekli artıyor. Hedeflerin yüzde 43’ü küçük işletmeler olurken, COVİD-19 ile birlikte yüzde siber suçlarda yüzde 300 artış yaşandı. Hacklemelerin yüzde 95’i ise insan hatası kaynaklı gerçekleşiyor. Çoğu şirketin bir tepki planı dahi yok ve yine birçoğu olayı ya fark etmiyor, ya da çok geç fark ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TURKCELL’DEN EVLERE 200 MBPS’LİK LİMİTSİZ FİBER

Türkiye’yi ışık hızında fiberle tanıştıran Turkcell, pandemi günlerinde evde eğitim, eğlence ve iş hayatına destek vermeyi sürdürüyor. Turkcell’in başlattığı Fiber Hız Şenliği kampanyası kapsamında 200 Mbps hızında limitsiz fiber internet hizmeti özel ayrıcalıklar ve fırsatlarla birlikte sunuluyor. Son dönemde gerçekleştirdiği yatırımlarla fiber altyapısını genişleten Turkcell, evlerdeki internet hızını yepyeni bir […]

Subscribe US Now