SECURITAS İTFAİYE UYARIYOR AVM’LERDE YANGIN BÜYÜK RİSK

KOBİ Postası

Türkiye’nin ilk özel itfaiye şirketi Securitas İtfaiye hizmetleri AVM’leri yangın riskine karşı uyarıyor. Her AVM’nin büyüklüğüne göre mutlaka profesyonel itfaiye ekipleri bulundurması gerektiğine dikkat çekiyor.


Son aylarda AVM’lerde artan yangın vakalarına dikkat çeken Securitas İtfaiye Hizmetleri Genel Müdürü Uğur Yertut, 29 Eylül Salı günü İstanbul’un önde gelen AVM’lerin üst düzey yöneticileri ile biraraya geldi. Toplantıda yangına ilk müdahalenin mutlaka profesyonel bir ekip tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Yertut, “6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanunu ve Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği doğrultusunda AVM’lerde her vardiyada çalışanlardan oluşan bir “Söndürme Ekibi” bulundurulması gereklidir ancak asıl işleri yangın söndürme olmayan çalışanlar ile yangına ilk müdahale oldukça zordur. Yanlış müdahale AVM’lerde ciddi hasarlara yol açabilir. Bu nedenle AVM’nin büyüklüğüne göre mutlaka profesyonel itfaiye ekipleri bulundurması gerekir” dedi.


AVM’lerin yangın mühendisleriyle birlikte itfaiye mühendislerinden de danışmanlık almalarının önemini belirten Yertut, “Yangına ilk müdahale hizmeti “İtfaiye Mühendisliği” başlığı altında ele alınmalıdır. Ülkemizde “Yangın Danışmanı ve/veya Yangın Mühendisi” olarak çok yetkin ve değerli kişiler çalışmaktadır. Bu kişiler inşaat aşamasından başlayarak tesiste oluşabilecek yangın risklerini minimize etmek üzere sistemler tasarlar. “İtfaiye Mühendisleri” ise bu tasarımlar olsa bile oluşabilecek yangınlara nasıl, ne ile , ne şekilde ilk müdahaleyi yapılacağını planlar. “Yangın Danışmanlığı” ve “İtfaiye Mühendisliği” birbirini destekleyen ve birbiri ile karıştırılmaması gereken iki daldır” dedi.


Securitas, 31 ülkede 7500 İtfaiye personeli ile “Özel İtfaiye” hizmetini başarı ile sürdürmektedir. Hizmet vermiş olduğu tesislerde global bilgi birikimini kullanmakla birlikte, Kalite Politikası kapsamında (KPI/SLA) performans yeterlilikleri, tesise özel yetkinlik ve yeterlilik başlıklı yangın eğitimleri de vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AUTOMECHANİKA ISTANBUL, IBISCONNECT TURKEY İLE İLK KEZ DİJİTAL ORTAMDA

Automechanika Istanbul’un partnerliği ile IBISConnect Turkey Online Etkinliği, 7 Ekim’de gerçekleşiyor. Bir önceki 23 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen IBIS Turkey konferansı, global pandemi sebebiyle bu yıl dijital ortamda IBISConnect Turkey adı ile düzenleniyor. 7 Ekim Çarşamba günü düzenlenecek online etkinlikte Türkiye’nin Lider Uluslararası Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanika Istanbul ilk […]

Subscribe US Now