Sarı Bisiklet’in “2. El Bisiklet Kampanyası” ile Kullanılmayan Bisikletler Yeniden Hayata Dönüyor!

admin

ETİ’nin Sarı Bisiklet Sosyal Sorumluluk Projesi hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. 3 yılda 250 bin km pedal çevrilen ETİ Sarı Bisiklet Projesi kapsamında dünyanın etrafında altı kez tur atacak kadar yol kat edildi. Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından biri olan “hareketlilik” kavramını, bisiklet aracılığı ile toplumun her kesimine yaymayı amaçlıyor.

ETİ’nin, Sarı Bisiklet Projesi için Türkiye’nin 12 şehrinde yaptırdığı 2017 Türkiye Fiziksel Aktivite, Bisiklet ve Yürüyüş Pratikleri Araştırması’nın sonuçları, Türkiye’de 1.5 milyon atıl bisiklet olduğunu ortaya koydu. Kullanılmayan bisikletleri gün ışığına çıkarıp tekrar kullanıma hazır hale getirmek amacıyla “2. El Bisiklet Kampanyası” başlatan Sarı Bisiklet, atıl bisikletleri yenilemek amacıyla Kadir Has Üniversitesi Bisiklet Kulübü ile birlikte “Sarı Bisiklet Tamir Şenliği” düzenledi. 11 Mayıs Perşembe günü Kadir Has Üniversitesi Cibali kampüsünde gerçekleştirilen tamir şenliğine, üniversiteli öğrencilerin ilgisi büyük oldu.

Yenilenen bisikletler, ihtiyaç sahibi öğrencilere hediye edilecek!

Sarı Bisiklet Tamir Şenliği kapsamında kurulan 5 farklı tamir istasyonunda bakıma alınan atıl bisikletler, zımparadan boyamaya, gidon ve sele ayarından jant ve lastik yenilemeye, pedal ve zincir bakımından vites ve fren değişimine kadar kapsamlı bir tamirden geçirilerek yepyeni bir hale getirildi. Şenlik öncesinde bisiklet tamiri konusunda eğitim verilen üniversite öğrencileri ile konusunda uzman bir tamir ekibi sayesinde yeniden pedallamaya hazır hale getirilen bisikletler, yeni öğretim yılının başlamasıyla birlikte Anadolu’nun ihtiyaç sahibi bir ilkokulundaki öğrencilere, Sarı Bisiklet Projesi’nin armağanı olacak.

Sarı Bisiklet’in “2. El Kampanyası” ile 500 bisikleti hayata geçirmeyi planladıklarını belirten ETİ İcra Kurulu Başkanı Hakan Polatoğlu, “ETİ olarak Sarı Bisiklet Projesi kapsamında atıl durumda olan ikinci el bisikletleri hayata döndürecek bir kampanya başlattık. Proje için yaptırdığımız araştırmanın çok çarpıcı sonuçları bulunuyor. Buna göre bisiklet bulunan evlerin yüzde 36’sında hiç kullanılmayan en az bir bisiklet bulunuyor. Bu da Türkiye’de yaklaşık 1.5 milyon bisikletin atıl durumda bulunması demek oluyor. Bu sonuçlardan hareketle başlattığımız 2. El Bisiklet kampanyası kapsamında Atıl Bisiklet Toplama aracımızla İstanbul’un çeşitli semtlerinden ve büyük konutlu sitelerden kullanılmayan bisikletleri topluyoruz.

İlk aşamada Atıl Bisiklet Toplama aracımızla topladığımız bisikletleri, Kadir Has Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlediğimiz Bisiklet Tamir Şenliği’nde ihtiyaç sahibi çocuklar için kullanılabilir hale getirdik. Yaz boyunca atıl durumdaki bisikletleri toplayıp tamir etmeye devam edeceğiz. Hedefimiz 500 bisikleti yenilemek, bu bisikletleri Anadolu’daki ihtiyaç sahibi en uygun ilköğretim okulunu belirleyerek, bu okulda öğrenim gören çocuklarımızla yeni öğretim yılının başında buluşturmayı planlıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aksaray dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olacak, dünyaya teknoloji ve mühendislik sunacak

Aksaray’da 2018 yılında kurulacak yeni AR-GE Merkezi, tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olacak. Mercedes-Benz Türk, İstanbul’da bulunan AR-GE Merkezi’ne ilave olarak 8,4 milyon Avro tutarında yatırımla kurulacak Aksaray Kamyon Fabrikası’ndaki yeni AR-GE Merkezi’nin temel atma törenini gerçekleştirdi. İç Anadolu’da kurulan yeni AR-GE Merkezi, Mercedes-Benz Türk’ün […]

Subscribe US Now

Betboo