“Sanayinin büyümeye istikrarlı desteği sürüyor”

kobipostasi

unnamed-7Yılın ilk çeyreğindeki büyüme rakamını değerlendiren İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Sanayinin büyümeye istikrarlı desteği sürüyor” dedi. Bahçıvan açıklamasında şunları dile getirdi:

“Yılın ilk çeyreğinde dış finansal şoklar ve içerideki siyasi türbülansların baskısı altında olmasına rağmen, Türkiye ekonomisinin yüzde 4,3 büyümesi önemli bir başarıdır. Bir önceki çeyrekte olduğu gibi sanayimiz, yine yüzde 4,9’luk oranla, ihracat ile birlikte bu büyümeye en güçlü ve istikrarlı desteği vermiştir.   Türkiye’nin son dört çeyreklik büyüme platosuna baktığımızda, büyüme rakamları ile sanayi büyümesinin aynı oranlarda seyrediyor olması, ekonomimizin sanayiden aldığı istikrarlı desteği göstermesi açısından çok önemlidir.   Bu yıl da sanayi üretimindeki artış ile büyüme rakamları hemen hemen paralel gidiyor. Sanayi üretiminin hala artıyor olması, önümüzdeki döneme ilişkin önemli bir veri. Büyümenin bu seviyesini koruyabilmesi için sanayimizin de büyümesini koruyor olması gerekiyor.   Bütün bu veriler, ihtiyaç duyduğu dönemlerde ülke istihdamına verdiği katkıyı göstermesi açısından, sanayinin ne kadar önemli bir noktada durduğunu göstermektedir.   Ancak bu noktada, henüz yatırımlardan gelen büyümenin etkisinin çok sınırlı olduğunu görmekteyiz. Bu da bize büyümenin sürdürülebilir olması açısından sanayi yatırımlarına verilmesi gereken desteğin ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından dikkat çekicidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ICF Airports Antalya’nın vergi rekortmeni

2011 yılında Avrupa Havalimanları Birliği (ACI Europe) tarafından “10 – 25 milyon yolcu” kategorisinde “Avrupa’nın En İyisi” seçilen ICF Airports Antalya Havalimanı 2013 senesinde de vergi rekortmeni oldu. 2013 Kurumlar Vergisi ödemelerinde Türkiye çapında ilk 100 firma arasında yerini alan ICF Airports, Antalya’nın da en çok vergi ödeyen kurumu oldu. […]

Subscribe US Now