SANAYİMİZ ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİMİN EŞİĞİNDE

admin

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı (MESKOM), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, sanayi sektörüyle ilgili güncel konular ele alınırken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da komite üyelerinin sorularını da yanıtladı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, ekonominin en önemli sektörünün sanayi olduğuna dikkat çekerek “Bunun böyle olması adına elimizden gelen her türlü çabayı göstermeliyiz. Sanayimiz için çabaya dikkat çekerken önemli bir değişim eşiğinde olduğumuzu da unutmamalıyız. Bu sektör artık teknolojik altyapısı güçlü, yeni nesil sanayiye ve sanayicilere ihtiyaç duymaktadır. Ancak bu yolla sanayi sonrası toplum aşamasına ulaşmış ülkelerle rekabet edebiliriz. Sanayimizin inovasyon yetkinliğinin artırılması, üretilen bilgiyi ekonomik değere dönüştüren bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Yüksek teknolojiye dayalı sektörlerde ülkemizi; üretim, inovasyon ve ihracat üssü haline dönüştürmek için bir seferberlik ruhuyla hepimize büyük görevler düşmektedir. Bu konuda başarıya ulaşacağımızdan asla şüphe etmiyorum” diye konuştu.

Etkin ve hızlı gümrük sistemi, rekabet gücümüzü artırır

Gümrüklerde yaşanan sorunlara ilişkin görüşlerini de aktaran Bahçıvan, şunları söyledi: “Gümrüklerde etkin ve hızlı bir sistemin varlığı, dış ticarette rekabet gücümüzü artıracak. Bu kapsamda özellikle “yetkilendirilmiş yükümlü” uygulaması, gümrüklerdeki yığılmaların önüne kısa vadede geçebilmek için sürekli savunduğumuz past-performans sistemini desteklemektedir. Yine onay işlemlerinin yavaş ilerlemesi nedeniyle sanayicilerimiz fazla mesai ödemek zorunda kalmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

21.“RANDEVU İSTANBUL” BAŞLIYOR

8-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival bu yıl, Çağdaş Fransız Sineması, Fransız Sinemasının Büyük Ustaları ve İlk Randevu bölümleriyle İstanbullu sinemaseverlerin karşısına çıkacak. Geçtiğimiz yıllarda İspanyol ve Çin sinemasına odaklanan Randevu İstanbul’un merkezinde bu yıl Fransız Sineması var. Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen ve çağdaş Fransız sinemasının henüz Türkiye’de […]

Subscribe US Now

Betboo