17 Eylül 2019 Salı
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Az Bulutlu
27°C
casino siteleri canlı maç izle

SANAYİ ÜRETİMİ ÜST ÜSTE 10. AYDA DA DARALDI

Türkiye’de Haziran ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 daralırken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %3,7 oranında daralma gösterdi.
SANAYİ ÜRETİMİ ÜST ÜSTE 10. AYDA DA DARALDI
Gündem - 16 Ağustos 2019

ENVER ERKAN > GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. EKONOMİSTİ >

Türkiye’de Haziran ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 daralırken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %3,7 oranında daralma göstermiştir. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre %9,6 oranında daralma gerçekleşmiştir. Böylece sanayi üretiminde yıllık bazda daralma 10. aya taşınmış oldu.

Haziran ayına dair, sanayideki durumu gösteren tüketici güveni, PMI gibi alt göstergelerle uyumlu bir geri çekilme olduğunu görmekteyiz. Bizim beklentimiz arındırılmış verilerle sanayi üretiminin yıllık bazda %2,4 daralması yönündeydi. İç talep zayıf seyrini devam ettirirken, iç ve dış siyasi gelişmeler ve jeopolitik belirsizlikler üretim kararlarını olumsuz etkilemektedir. Haziran ayında finansal piyasalarda yaşanmış olan belirsizlik, jeopolitik gelişmelerin yarattığı belirsizlikler, Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatilin üretime etkisi ve iki seçim arası politik belirsizlik ortamı kapsamında yatırımda ve üretimde negatif etkilerin söz konusu olduğunu düşünmekteyiz.

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taş ocakçılığı aylık bazda %2,4 artarken, yıllık bazda %4,8 artış göstermiştir. İmalat sanayiinde aylık bazda %4,2 daralma görülürken, yıllık bazda ise %4,6’lık daralma gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz, buhar grubunda ise aylık bazda %1,3 daralma görülmüş, yıllık bazda ise artış oranı %0,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana sanayi gruplarına göre değişim oranlarında ise; dayanıklı tüketim malı %6,1 artarken; sermaye malı %9,9, dayanıksız tüketim malı %3,6, ara malı %2,7 ve enerji %1,3 oranında daralmıştır. İlgili kalemlerdeki yıllık değişimlere bakıldığında ise; dayanıklı tüketim malı %14,9 ve enerji %3,9 artarken; ara malı %8,1, sermaye malı %5,8 ve dayanıksız tüketim malı %2 oranında daralmıştır.

Bu faktörlerden bağımsız olarak ise; ekonomik faaliyetteki toparlanmanın henüz yeterince güç kazanmadığı görülüyor. Büyümeye yansıması bakımından, daha ılımlı bir görüntü 2Ç19 sonrası itibariyle söz konusu olabilir, ancak 2Ç19 yine negatif büyüme dönemi olacaktır. 2Ç19 dönemi sonrasında ise enflasyon ve faizlerde meydana gelen düşüşün üretim ve kapasite yatırımlarına kademeli olarak pozitif yansımasını bekleriz.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

İşe yarar reklamlar
GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından retilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.