SANAYİ ÜRETİMİ ÜST ÜSTE 10. AYDA DA DARALDI

admin

ENVER ERKAN > GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. EKONOMİSTİ >

Türkiye’de Haziran ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,9 daralırken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %3,7 oranında daralma göstermiştir. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre %9,6 oranında daralma gerçekleşmiştir. Böylece sanayi üretiminde yıllık bazda daralma 10. aya taşınmış oldu.

Haziran ayına dair, sanayideki durumu gösteren tüketici güveni, PMI gibi alt göstergelerle uyumlu bir geri çekilme olduğunu görmekteyiz. Bizim beklentimiz arındırılmış verilerle sanayi üretiminin yıllık bazda %2,4 daralması yönündeydi. İç talep zayıf seyrini devam ettirirken, iç ve dış siyasi gelişmeler ve jeopolitik belirsizlikler üretim kararlarını olumsuz etkilemektedir. Haziran ayında finansal piyasalarda yaşanmış olan belirsizlik, jeopolitik gelişmelerin yarattığı belirsizlikler, Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatilin üretime etkisi ve iki seçim arası politik belirsizlik ortamı kapsamında yatırımda ve üretimde negatif etkilerin söz konusu olduğunu düşünmekteyiz.

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taş ocakçılığı aylık bazda %2,4 artarken, yıllık bazda %4,8 artış göstermiştir. İmalat sanayiinde aylık bazda %4,2 daralma görülürken, yıllık bazda ise %4,6’lık daralma gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz, buhar grubunda ise aylık bazda %1,3 daralma görülmüş, yıllık bazda ise artış oranı %0,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ana sanayi gruplarına göre değişim oranlarında ise; dayanıklı tüketim malı %6,1 artarken; sermaye malı %9,9, dayanıksız tüketim malı %3,6, ara malı %2,7 ve enerji %1,3 oranında daralmıştır. İlgili kalemlerdeki yıllık değişimlere bakıldığında ise; dayanıklı tüketim malı %14,9 ve enerji %3,9 artarken; ara malı %8,1, sermaye malı %5,8 ve dayanıksız tüketim malı %2 oranında daralmıştır.

Bu faktörlerden bağımsız olarak ise; ekonomik faaliyetteki toparlanmanın henüz yeterince güç kazanmadığı görülüyor. Büyümeye yansıması bakımından, daha ılımlı bir görüntü 2Ç19 sonrası itibariyle söz konusu olabilir, ancak 2Ç19 yine negatif büyüme dönemi olacaktır. 2Ç19 dönemi sonrasında ise enflasyon ve faizlerde meydana gelen düşüşün üretim ve kapasite yatırımlarına kademeli olarak pozitif yansımasını bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TÜRK SANAYİSİNİN DİJİTAL OLGUNLUK SEVİYESİ ENDÜSTRİ 2.0 - 3.0 ARASINDA

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek, ayrıca yüksek teknoloji üretim ve kullanım kabiliyetini arttırmak için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını uygulamaya soktu. Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu, bu hedeflerin gerçekleşmesinde Türkiye’nin Endüstri 4.0 kabiliyetinin çok önemli olduğunu ve bu noktada ülke olarak almamız gereken daha çok […]

Subscribe US Now