Sanayi üretimi beklentilerimiz dahilinde…

admin

Kapital Fx Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, sanayi üretiminin beklentiler dahilinde olduğunu belirtti.

Türkiye’de Kasım ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,7 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya değişim göstermemiştir. Piyasanın medyan beklentisi ise sırasıyla %3,6 ve %0,8 artış olması yönündeydi. Bizim beklentimiz ise sanayi üretiminin yıllık bazda %2,4 artması, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeksin ise aylık bazda %0,2 azalması şeklindeydi.

Ekim ayında gerçekleşen %3,73’lük aylık artıştan sonra bu ay bir yavaşlama olabilir diye bekliyorduk. Nitekim bu kapsamda mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, Ekim ayına göre %0,2 azalacağını hesapladık. Bizim beklentimizin biraz üzerinde, değişime işaret etmeyen bir veri geldi. Piyasa beklentisinin ise altında. Verilerde genel anlamda bir zayıflıktan ziyade, sektörel zayıflıkların rakamların düşük gelmesinde etkili olduğu görülüyor. Dayanıklı tüketim malı imalatında aylık bazda %2,6’lık artış var, görece güçlü. Avrupa talebinin de güçlü olduğunun göstergesi, nitekim dış ticaret verileriyle de uyumlu. İç talepte de Ekim’den sonraki iyi görünüm Kasım’da da devam etmiş, ancak Aralık ayında imalat PMI’n da 47,7’ye düşmesinden mütevellit; Aralık o kadar parlak olmayacak.

Bu kapsamda 2016 4. çeyrek büyümesinin, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %2,6 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu kapsamda 2016 büyümesinin de %2,5 olarak gerçekleşmesi beklentimiz mevcuttur.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Lenovo New Glass C200 ve uyumlu Artırılmış Gerçeklik yazılımı büyük ilgi topladı

Lenovo’nun tanıttığı “New Glass C200”, Yapay Zeka teknolojisini kullanarak etraftaki gerçek objeleri tanıyan ve tanımlayan, tek mercekli (monoküler) bir akıllı gözlük sistemi. Ürün, kullanıcı dostu bir deneyim sunmak için gözlük ve cep ünitesi olmak üzere iki parçadan oluşuyor. 60 gr.’lık olağanüstü hafifliğiyle gözlük ünitesi Linux işletim sistemiyle çalışıyor. Artırılmış Gerçeklik […]

Subscribe US Now