Sanayi üretim rakamları açıklandı

admin

Sanayi üretim endeksi, Kovid-19 salgını sürecinde normalleşme döneminin başladığı haziranda aylık bazda yüzde 17,6, yıllık bazda yüzde 0,1 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Haziran ayında yıllık bazda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü üretimi yüzde 8.0, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 6.4 azalırken, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 1.0 arttı.

Buna karşılık, haziranda aylık bazda madencilik ve taş ocakçılığı sektörü üretimi yüzde 7.8, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 19 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi de yüzde 6.7 arttı.

TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16.9 ve yılın birinci çeyreğine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi de yüzde 20.2 azaldı.

Bakan Albayrak: Avrupa sıralamasında ilk sırada yer aldık

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “Türkiye, Sanayi Üretimi Endeksi’ndeki yüzde 17,6’lık artışla haziranda Avrupa sıralamasında ilk sırada yer aldı” ifadelerini kullandı.

Sanayi üretimindeki pozitif seyrin devam etmesi bekleniyor
Kovid-19 salgını sebebiyle son üç aydır düşüş eğiliminde hareket eden sanayi üretimi, haziranda beklentilerin üzerinde artarak pozitif bölgeye geçerken, ekonomideki toparlanmayla birlikte sanayi üretimindeki olumlu seyrin devam etmesi bekleniyor. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova, “Sanayi üretim endeksindeki aylık yüzde 17,6’lık artış oldukça umut verici. Verilere baktığımda en dip dönemin nisan ayında yaşandığını ve artık bittiğini söyleyebilirim” bilgilerini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İKİNCİ EL ARAÇ TİCARETİNDE YENİ DÖNEM

2. El araç alım satımı yapanların 31 Ağustos’a kadar yetki belgesini alması gerekli. Yeni dönemde 1 yıl içinde yetki belgesi olmadan 3’ten fazla araç satanlara yaptırım uygulanacak. Güvenli ödeme sistemi kullanılması zorunlu hale getirildi. İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi gazete’de yayınlanarak […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx