Sanayi üretim endeksi ağustosta aylık yüzde 3,4, yıllık bazda yüzde 10,4 yükseldi

KOBİ Postası

Sanayi üretim endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 3,4, yıllık bazda yüzde 10,4 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de yüzde 16 artış görüldü. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustosta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi 2019’un aynı ayına göre yüzde 5,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 artış gösterdi.

Albayrak: Sanayi üretimindeki artışta OECD’de 1, dünyada 2’nciyiz
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi Üretim Endeksi’nde ağustos ayındaki yıllık yüzde 10,4 artışla Türkiye’nin OECD’de 1’inci, dünyada 2’nci sırada olduğunu, perakende satış hacmi endeksinin yıllık bazda yüzde 5,8, sektörel ciro endeksinin de yüzde 23,5 yükseldiğini belirtti. Bakan Albayrak, “İhracat treninin başına üretim lokomotifini getirerek istikrar ve verimlilik vagonlarını milli ekonomi raylarına oturtuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Varank: Sanayi üretimi Ocak 2018’den bu yana en yüksek performansı yakaladı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ağustosta sanayi üretiminin yıllık yüzde 10,4 artarak Ocak 2018’den bu yana en yüksek performansı yakaladığını belirterek, “Sanayide en hızlı toparlanan ülkelerden birisiyiz. İmalat sanayisinde siparişler, yatırım, üretim ve ihracat artıyor. Canlanma 3’üncü çeyrekte istihdama ve büyümeye de yansıyacak” ifadelerini kullandı.

Rockwell Automation on Aug. 17, 2017 at Beta in Cleveland, OH.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bankalar salgında kredi musluklarını KOBİ'lere açtı

Türkiye’de koronavirüs salgınının genele yayıldığı ve kısıtlamaların artırıldığı ikinci çeyrekte KOBİ’lerin finansmana erişimi kolaylaştırılırken, KOBİ kredilerindeki artış ilk 6 ayda 190 milyar lirayı aştı. KOBİ kredileri bakiyesi, ağustos sonu itibarıyla geçen yılın sonuna kıyasla 222,5 milyar artışla 837,9 milyar liraya ulaştı.

Subscribe US Now