Sağlık turizminde hedef 2 milyon kişi

admin

Sağlık turizminde şuan da Türkiye’nin dünyada beşinci sırada yer aldığını belirten HHB Expo Yönetim Kurulu Başkanı Şule Dadak Dayangaç; “ Türkiye sağlık alanında son yıllarda çok ciddi bir atılım sağladı. Bunun neticesinde de dünyanın birçok yerinden özellikle de Avrupa’dan ciddi bir hasta akımı var” dedi.

HEDEF 2 MİLYON KİŞİ VE 20 MİLYAR DOLAR GELİR

Türkiye’nin sağlık turizmindeki rakamların giederek geliştiğini ve hedef 2023 yılında 2 milyon uluslararası hastayı Türkiye’de tedavi etmek olduğunu söyleyen Dayangaç; “Bu nedenle hem turizmciler ayağında hem de sağlık sektörü ayağında çalışmalar sürüyor. Kamu-özel sektör ortaklığıyla yapılan inşaatlar var. Onlar da 2016-2017 yılında devreye girecek. Altyapı çalışmaları tamamlandıktan sonra sağlık turizminden gelir beklentisi 2017-2018 yıllarında 9-10 milyar dolar, 2023 yılında da 20-25 milyar dolar” diye konuştu.

Türkiye’nin zorunlu tıbbi çalışmalar açısından çok önemli bir yerde olduğunun da altını çizen Dayangaç; “Zorunlu olmayan operasyonlar içinde Türkiye ciddi bir merkez. Örneğin dünyada en çok plastik cerrah uzmanına sahip olan ülkeler arasındayız. ABD’de ve Avrupa’da çok pahalı olan estetik işlemlerini Türkiye’de hem daha başarılı hem de daha uygun şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Bunun gibi avantajlar sayesinde Türkiye birçok alanda yurtdışındaki hastaların göz bebeği. Türkiye’ye gelen sağlık turistleri için başka avantajlı bir konu da hem sağlık imkânlarından hem de doğal ve tarihi turizmi sonuna kadar yaşayabilmeleri. Tedavi amaçlı ülkemize gelen bir sağlık turisti ülke içerisindeki diğer turizm alanlarına da destek oluyor. Bizde bu nedenlerle Health Sumex ile birlikte Sağlık Turizmi alanında dünyanın önde gelen kişi ve kurumlarının aynı çatı altında bir araya getirerek Başkent Ankara’nın marka kent olması amacıyla çalışmalar gerçekleştireceğiz. Avrupa, Asya, İskandinav Ülkeleri, Ortadoğu Ülkeleri, Amerika, Balkan Ülkeleri ve Afrika ülkelerinden T.C. Ekonomi Bakanlığı kapsamında gelecek olan ülke heyetleri fuar katılımcıları, Ankara’nın sağlık turizmi konusunda imajını güçlendirecek ve sağlık sektörü alanındaki aktörler arasındaki işbirliğini arttıracak. Katılımcıların mevcut ticaretlerini pekiştirmeleri ve geliştirmeleri, en yeni teknolojileri takip edebilmeleri ve B2B görüşmeler yaparak çok kısa zamanda sektörle ilgili geri dönüşüm ve verim alabilmeleri açısından katkı sağlayacak” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Vantilatör satışları şaşıttı!

Türkiye genelinde yaşanan aşırı sıcaklar vatandaşları bunalttı. Sürekli klima çalıştırmaktan elektrik faturasına para yetiştiremeyen vatandaş, çareyi eski usül vantilatörlerde buldu. Özellikle son 10 yıldır klima sektörüne giriş yapan yüzlerce firma sayesinde fiyatları düşen serinleticiler, evlerin vazgeçilmezi olmuştu. Ancak aşırı sıcaklarda sürekli çalışan klimaların faturaları şişirmesi vatandaşı çoktandır unuttuğu vantilatöre geri […]

Subscribe US Now

Betboo