Referandum sonrası gurbetçiden emlak atağı

kobipostasi

Türkiye’nin en önemli dönüm noktalarından birisi olan 16 Nisan referandumu sonrası Avrupa’da yaşayan beş milyon Türk’ün gayrimenkul yatırım alışkanlığını değiştiriyor.

Referandum sürecinde Avrupa birliği ülkelerinin başta Almanya ve Hollanda olmak üzere Türkiye’ye karşı tutundukları hasmahane tavır gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere küsmelerine neden oldu.

Bugüne kadar çoğunlukla gayrimenkul yatırımlarını yaşadıkları ülkelere yapan gurbetçiler konut, emlak gibi uzun vadeli yatırımlarını artık Türkiye’ye yönlendirmeye başladı.

Özellikle Ege bölgesi başta olmak üzere Marmara ve Güney sahillerine emlak siparişleri artmaya başladı.

Ev almak için gelen gurbetçilerin söylediği ilk gerekçe batıda yükselen İslam karşıtlığı. Türkiye’yi yalnızlaştırma politikaları oldu.

Türkiye’nin her yerinde emlak satışı yapan Projebeyaz uluslar arası gayrimenkul yönetim kurulu başkanı Murat Uzun’’ Referandum sonrası bize gelen gayrimenkul talepleri anormal şekilde gurbetçilerden oldu. Bu güne kadar görmediğimiz yoğunlukta emlak alımı için ofislerimize gelmeye, aramaya başladılar. Almanya’da ki emlak ofisimiz gayrimenkul soran, pazar araştıran, emlak almak isteyen gurbetçi vatandaşlarımız ile doldu.

Uzun gurbetçilerin daha çok İzmir, Ege bölgesini tercih ettiğini; Ev tiplerinin de 2+1 veya 3+1 olduğunu söyleyen Uzun ‘’bununda anlamı gurbetçi emekli, olduktan sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdi. Bu veriler bunu gösteriyor’’ dedi.

2016’da Hollanda Türkiye’den 217, Belçikalılar ise 198 konut alırken;

2017 ilk 3 ayında İsveç 58 konut alırken bunu Gurbetçilerimizin yoğun yaşadığı Almanya ve İngiltere takip eden ülkeler oldu.

Yılın 10 ayında Almanya’dan 664’ü arsa, 973’ü konut 2 bin 637 mülk edinirken, İngiltere’den ise bin 129’u arsa, bin 326’sı konut 2 bin 455 taşınmaza sahip oldu. Bu ülkeleri ise bin 256 taşınmazla Norveç takip etti.

Türkiye’den gayrimenkul alımına yoğun ilgi gösteren ülkeler arasında ABD, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, Kazakistan, Ukrayna da bulunuyor.

Bunun yanında Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Etyopya, Hindistan, Malezya, Meksika, Slovenya, Sudan, Umman, Tanzanya, Tayland, Venezuella gibi ülkeler ise taşınmaz satışında son sıralarda kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Esnaf ve KOBİ’lere millenicom’dan dost paketler

Millenicom, Dost Paketleri ile esnaf ve KOBİ’lere sunduğu avantajlı hizmetlerine devam ediyor. Millenicom, Esnaf – KOBİ Dostu Ses ve kotasız, AKN’siz internet kampanyalarının yanı sıra şimdi de Bulut Santral kampanyasıyla, esnaf ve KOBİ’lerin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Telekomünikasyon sektöründe yenilikçi yapısıyla öne çıkan Millenicom, sunduğu avantajlı dost paketleri ve kampanyalarıyla […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx