Prof. Dr. Bilsay Kuruç Moda Tarihçi Kitabevi’nde

admin

Türkiye’de iktisat; özellikle de büyüme, planlama ve kalkınma denildiğinde akla ilk gelen isimlerin başında gelen Prof. Dr. Bilsay Kuruç, ülkenin en önemli konusunu, ekonomideki gelişmeleri değerlendirecek ve yanıt bekleyen birçok konuya ışık tutacak.
Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi – Büyük Devletler ve Türkiye adlı eseriyle 2011 yılında Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’nü alan ve çok sayıda çalışmaya imza atan Kuruç, söyleşisinin ardından kitaplarını imzalayacak.
İstanbul’da bir tarih, akademi, kültür-sanat, aydınlanma merkezi gibi çalışan Moda Tarihçi Kitabevi’nin her Cumartesi düzenli olarak sürdürdüğü söyleşiş dizisinin 254.cüsü Prof. Dr. Bilsay Kuruç’un katılımıyla 12 Mayıs Cumartesi günü saat 16.00’da gerçekleşecek.

Prof. Dr. Bilsay KURUÇ

1935’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1963’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne asistan olarak girdi. Doktora, doçentlik ve profesörlük derecelerini burada aldı. Yurt dışında Pittsburgh, Sussex Üniversiteleri’nde araştırmalar yaptı. Oslo Üniversitesi’nde LeifJohansen ile büyüme ve planlama üzerine çalıştı. 1975-1977 yıllarında CHP Araştırma Bürosu (Göreme Sokak)’nun sorumluluğunu üstlendi. Öğretim üyeliği yanında 1978-79 yıllarında Devlet Planlama Teşkilâtı Müsteşarı, 1992-2004 yıllarında Merkez Bankası Banka Meclisi üyesi olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Bilsay Kuruç’un Mustafa Kemal Döneminde Ekonomi – Büyük Devletler ve Türkiye adlı eseri 2011 yılında Sedat Simavi Sosyal Bilimler Ödülü’nü aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Finansal Kurumlar Birliği VI. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Finans kesiminin en önemli unsurlarından olan finansal kiralama, Faktoring ve finansman şirketlerini temsil eden Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) 6’ıncı Olağan Genel Kurulu, 09 Mayıs 2018 Çarşamba günü İstanbul’da düzenlendi. Ekonomi yönetiminin önemli isimlerinin katılımı ile gerçekleşen Genel Kurul’a bankacılık dışı finans sektörünün ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmeler damga vururken, […]

Subscribe US Now