Perakende satış hacmi, Temmuz’da yüzde 3,1 arttı

kobipostasi

resim5_1Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Perakende Satış Hacim Endeksi Temmuz 2013 sonuçlarını açıkladı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,0 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,3 azaldı.
Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 oranında arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,9 azaldı.
Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2013 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,6 arttı.
Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro Temmuz ayında 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 10,5 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 8,0 arttı.
“Gıda, içecek ve tütün” ile “otomotiv yakıtı” endekslerinde takvim etkisi gözlemlenmediği için, “Takvim Etkilerinden Arındırılmış” seriler yerine “Arındırılmamış” seriler kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

“Vat the Fest” Nişantaşı'nı salladı

Vatan Bilgisayar tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek  notebook festivali “Vat The Fest” bu yıl Nişantaşı’nda gerçekleşti. Sokak aktiviteleri, müzik ve coşkulu yüzlerce izleyicinin bir araya geldiği Vat The Fest’te, inanılmaz şovlar ve kanatlı mankenler tarafından en yeni ultrabook, notebook ve ikisi bir arada ultrabook’ların tanıtıldığı  görkemli […]

Subscribe US Now