“Otomobil fiyatları daha da artabilir, talebinizi ertelemeyin”

kobipostasi
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş Operasyonlar Direktörü İsmail Ergun
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş Operasyonlar Direktörü İsmail Ergun

HALUK YÜKSEL – Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş Operasyonlar Direktörü İsmail Ergun, otomobil fiyatlarının, döviz kurlarındaki yükselişe paralel olarak artabileceği uyarısında bulunarak, araç satın almayı düşünenlere bu planlarını ertelememesini önerdi.

Bursa 8. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarına (Bursa Otoshow 2013) katılan Ergun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otomotivde Türkiye pazarının, ocak-eylül döneminde yüzde 10 civarında büyüdüğünü ve Toyota olarak geçen yıla göre daha yüksek bir pazar beklentisi içinde bulunduklarını söyledi.

Türkiye’de satış rekorlarının 40 bin 58 adet olduğu bilgisini veren Ergun, bunu bu yıl bir adetle bile olsa ileriye götürerek yeni bir rekor kırmak istediklerini anlattı.

Ergun, Türkiye’nin toplam otomotiv pazarının ekim ayında, eylüle göre bir parça düşük çıkabileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Son aylarda, kurlardaki artışlar nedeniyle sektörde bir durgunluk oluştu. Dolayısıyla son aylardaki konuşmaların etkisi ve tereddütler var. Toyota olarak şöyle bir avantajımız var; Toyota Finans sistemimiz var. Şu anda bu sistemle ekim ayında başlattığımız ve kasım ayında da devam eden ‘100 lira peşinatla bugün al, mayısta ödemeye başla’ kampanyası çok önemli bir talep gördü. Buna, yaklaşık 25 bin civarında müşteri başvurdu. Bazı modellerimizi yetiştirmede zorluk çekiyoruz. Bu talebi gördüğümüz için kasım ayında da buna devam ettik. Bu tip uygulamalarla kasım-aralık aylarında yine iyi pazar şartlarında devam edeceğiz ve yılı da yaklaşık 840 bin civarında bir toplam pazar adediyle kapatacağız diye öngörüyoruz. Yeni bir rekor açıklamak için inşallah yılın sonuna kadar uğraşacağız.”

Otomobil fiyatlarındaki yükseliş

Ergun, otomobil fiyatlarının bundan sonraki süreçte daha da artabileceğini vurguladı.

Otomobil satın almayı planlayan tüketicilere tavsiyelerde bulunan Ergun, şunları kaydetti:

“Kurlar, mayıs ayından bu yana yaklaşık yüzde 18 arttı. Bunun çok azını yansıtabildik. Geçtiğimiz 2-3 ay içinde fiyatlar bir parça arttı. Kurlardaki artış devam ederse bunun devam etmesi ihtimali var. Onun için aralık ayında belki kampanyalar artıyor ama araçların fiyatları da artmış olacak. Bu yüzden kesinlikle müşterilerimizin, tüketicilerin, alımlarını ertelememesini tavsiye ediyorum. Fiyatlar, kurlardaki artışa paralel hareket ettiği takdirde aralıkta daha yüksek fiyatlar görülebilir.”

Toplam pazar

İsmail Ergun, bu yıl toplam pazarın artacağını ancak bunun içinde hafif ticari araçların payının düşeceğini öngördüklerini belirtti.

Büyümenin, binek otomobil ağırlıklı olacağını tahmin ettiklerini kaydeden Ergun, “Önümüzdeki sene, sektörün tekrar 2011’in hafif ticari pazarını yakalayacağını düşünüyoruz. Yani 3 sene gecikmeli olarak yakalayacak gibi görünüyor. Binek otomobil pazarında büyümenin bir parça daha devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Toyota olarak Türkiye’de yıllık satış seviyesinin 40 bin civarında olduğuna işaret eden Ergun, bunu 50 binler seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

"Türkiye'de otomotiv sektörü, bu sene otomobil kaynaklı bir büyüme yaşıyor"

HALUK YÜKSEL >> Ford Otosan Saha Operasyonları Direktörü Özgür Yücetürk, Türkiye otomotiv pazarının, bu yıl hafif ticari araç segmentindeki gerileme nedeniyle otomobil kaynaklı bir büyüme yaşadığını ve otomobil satışlarının toplam satışlardaki ağırlığının yüzde 60-65’ten yüzde 75 seviyesine ulaştığını söyledi. Bursa 8. Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarına (Bursa Otoshow 2013) katılan Yücetürk, AA muhabirine […]

Subscribe US Now

Betboo