ÖĞRENCİ ŞEHİRLERİNDE EVLER BOŞ KALDI, KİRALAR DÜŞMEYE BAŞLADI

KOBİ Postası

Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesiyle öğrenciler de ailelerin yanlarında kaldı. Bazı öğrenciler bu sürecin uzama ihtimaline karşı boşa kira vermemek için üniversitelerinin bulunduğu şehirdeki evlerini boşalttı. Öte yandan şehirlere bu yıl üniversite kazanan yeni öğrenciler de gelmeyince özellikle İstanbul, Bursa, Eskişehir, Edirne gibi öğrenci şehirinde evler boş kaldı, kiralar ise düşmeye başladı.
1+1 evlere ilgi yok
Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan,”İstanbul dışında bu durum piyasaları oldukça etkiledi. Özellikle öğrenci illeri olarak Eskişehir, Edirne ve Bursa’da genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen 1+1 dairelerde arz fazlası söz konusu” dedi.
Kiralar düşüyor
Uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle bu evlerde boşluk oranı artığı gibi kiralarda da gerilemelerin yaşandığına dikkat çeken Akdoğan, “Özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen bu tür taşınmazlarda pandemi nedeni ile boşluk oranı gelirleri azaltacak.
Bu durum sadece konut türü taşınmazlarda değil, yurt gibi yatırım yapılan diğer taşınmaz türlerinde de gelirlerin düşmesine neden olacaktır” diye konuştu.
Aidatlar mülk sahiplerini zorluyor
Hakan Akdoğan, boş kalan evlerin aidatlarının da mülk sahiplerini zor durumda bıraktığına dikkat çekti. Akdoğan konuyla ilgili şunları söyledi: “Öğrencilerin evleri boşaltması piyasaya olumsuz yansıyor. Yatırımcılar bir gelir modeli olarak bu bölgelerden ev tutuyordu. Boşalan bu evlere şimdi kiracı bulmak zor olduğu gibi aidat giderleri de mülk sahiplerini zorluyor. Havuzlar, spor salonları, hamam, sauna gibi hizmetler kullanılmamasına rağmen aidatlara yansıtılıyor. Ev sahipleri en azından bunlara indirim yapılmasını talep ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

BEE’O PROPOLİS’İN AR-GE MERKEZİ BAKANLIK TARAFINDAN TESCİLLENDİ

Türkiye’nin ilk ve tek yerli inovasyon ödüllü propolisi BEEO’nun Ar-Ge merkezi Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından da onaylandı. Anadolu Propolisini dünyaya tanıtan firma, Türkiye’nin propolis konusunda uzman ilk Ar-Ge merkezi olarak tescillendi. Böylece BEE’O Propolis, kurulduğu 2013 yılından beri gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları, inovatif ve patentli ürünleri, gıda, kimya, biyoloji, eczacılık ve ziraat konularında uzmanlaşmış kadrosu ile alanında başardığı ilklere bir yenisini daha eklemiş oldu. BEE’O Propolis Genel Müdürü, Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı; “Ar-Ge merkezimizde farklı […]

Subscribe US Now