Ofis kiraları yüzde 10 geriledi

admin

2017 nisan ayı verilerine göre İstanbul’da ofis kiraları 2016 nisan ayına kıyasla yüzde 10.3 geriledi.

 

Ofis konusunda şirketlere kılavuz olan www.ofisraporu.com nisan ayı raporunu sundu. Rapora göre İstanbul genelinde ofis kiraları 2017 başlangıcına göre yüzde 3,  bir yılda da yüzde 10.3 geriledi.

İstanbul’da A sınıfı ofis piyasasında toplam kiralanabilir alanın ise yaklaşık 3’te birinin (yüzde 32.3) boş olduğu görüldü. İstanbul’da ofis piyasasındaki düşük talep ve yavaşlama devam ediyor. 2017 yılının ilk çeyreğinde taşınan firmaların büyük bölümü önceki ofislerine kıyasla daha küçük ofislere geçtiler.

İstanbul Ortalama Kira Değerleri – (ABD Doları/m²/ay)

İstanbul’da ortalama kira bedeli ilk çeyrekte 21.4 dolar olarak gerçekleşti. En yüksek ortalama kira bedeli ise 34.3 dolarla Levent bölgesinde (A sınıfı ofis pazarı) oldu.

Ofis Bölgeleri

Nisan 2017 verilerine göre İstanbul’daki ofis bölgeleri şöyle ayrılıyor: Levent, Maslak, Esentepe- Zincirlikuyu-Etiler, Beşiktaş-Taksim, Mecidiyeköy-Şişli, Seyrantepe-Kağıthane, İstanbul Batı, Kozyatağı-Ataşehir, Altunizade, Ümraniye, Kavacık, Küçükyalı-Maltepe, İstanbul Doğu.

Verilere göre önümüzdeki dönemde kira işlemlerinin hızla gerçekleşeceği yeni bölgeler ise şöyle: Küçükyalı-Maltepe, Ümraniye, Kozyatağı-Ataşehir, Seyrantepe-Kağıthane.

Kira Rakamları – (ABD Doları/m²/ay)

Yukarıdaki grafikte bölge bazında ortalama A sınıfı kira değerleri ve o bölgede ofis kiralamak isteyen firmaların bütçeleri bir arada görülmektedir. Arz ile talep arasındaki farkın en düşük olduğu Ümraniye, Kozyatağı-Ataşehir, Küçükyalı-Maltepe ve Seyrantepe-Kağıthane bölgelerinde önümüzdeki dönemlerde kiralama işlemi gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye Finans’ta Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Murat Akşam oldu

Türkiye’nin öncü katılım bankası Türkiye Finans, yönetim kadrolarını güçlendirmeyi sürdürüyor. Son olarak deneyimli bir isim üst yönetim kadrosuna katıldı. Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Murat Akşam, 2 Mayıs’ta göreve başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Akşam, 1991’de Beko’da Satış Temsilcisi olarak başladığı kariyerine 1993-1997 yılları […]

Subscribe US Now

Betboo