NORMALLEŞMEDE BUGÜN: KAMBİYO İŞLEMLERİNDE BSMV VE TRY MEVDUAT STOPAJ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

KOBİ Postası

ENVER ERKAN, Tera Yatırım >> Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, döviz ve altın alımında Mayıs ayında %1’e yükseltilmiş olan BSMV, yeniden %2’ye indirildi. Kambiyo işlemlerine verginin artırılmasının amacı, birikim sahiplerinin TRY’den dövize ve altına doğru yönelme eğilimini azaltmaktı. Basit bir hesapla, 7,70 kur seviyesinden USD almak istediğinizde %1 vergi etkisi başa baş noktasını 7,77’ye yükseltiyordu. Buna karşın, %1 verginin reel getiriyi azaltıcı etkisine rağmen bireyseller döviz alımından vazgeçmedikleri gibi, bu durum döviz ve altın işlemlerinde kayıt dışılığı ve yastık altı eğilimini de artırmıştı. BSMV’nin eski haline getirilmesi ile beraber banka üzerinden yapılan kambiyo işlemlerinde vergi bariyeri normalleştirilmiş oldu.

TRY mevduatlarında da stopaj oranı yine Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile düşürüldü. Bu hareketi, Türk mevduatlarının enflasyona karşı reel getirisini artırmak ve dolarizasyon etkisini azaltmak adına olumlu görüyoruz, ancak yine de daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğunu savunuyoruz.

Yapılan normalleşme hamleleri ile beraber BSMV ve stopaj oranları şu şekilde oluşmuştur:

·         FX: %1’den %0,002’ye düşürüldü.

·         TRY: 12 ay ve daha uzun vade için %0

·         TRY: 6-12 ay vade için %3

·         TRY: 0-6 ay vade için %15’ten %5’e düşürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SAĞLIKLI KİLO VERMENİN 15 PÜF NOKTASI

Tüm dünyanın savaştığı yeni koronavirüs, Mart ayından itibaren gündemimizden düşmüyor. Bu süreçte bulaşma riski sebebiyle evlerimizde kalarak karantina süreci yaşadık. Daha az hareket ettik ama daha fazla yedik. Unlu ve şekerli yiyeceklere eğilimimiz arttı. Kış mevsiminin etkileriyle metabolizmamız yavaşladı ve yağ depolamaya meyilli oldu. Evet, birçoğumuz oldukça kilo aldı. Yeni […]

Subscribe US Now