Moody’s Kanada bankalarının notunu kırdı

kobipostasi

KapitalFx Profesyonel Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan’ın bu gelişmeye ilişkin açıklamasında;
Moody’s 6 Kanada bankasının kredi notlarını “yüksek tüketici borç yükü” nedeniyle düşürdü. Söz konusu bankalar; Toronto-Dominion Bank, Bank of Montreal, Bank of Nova Scotia, Canadian Imperial Bank of Commerce, National Bank of Canada ve Royal Bank of Canada. Bu bankaların, yüksek oranda borçlu kredi kullanıcıları ve yüksek konut fiyatları nedeniyle aktiflerinde olası kayıplara karşı oldukça duyarlı oldukları belirtiliyor. Rapora göre özel sektör borçluluğunun artması bankaların gelecekteki aktif kaliteleri açısından risk teşkil ediyor. Kanada’da gitgide artan tüketici borçları ve yükselmekte olan konut / gayrimenkul fiyatları bu kanal üzerinden bankacılık sektörüne baskı yapıyor ve Kanada ekonomisi açısından geçmişteki risklerden daha zorlayıcı olarak görülüyor.

Moody’s raporunda özel sektör borç yükünün GSYH’nin %185’ine denk geldiği belirtiliyor. Emlak piyasasındaki yavaşlama ve artan fiyatlar tüketicileri daha yüksek faiz oranında mortgage ve ev kredisi kullanmaya zorlamış. Konut fiyatlarıyla kredi maliyetlerinin beraber büyümesine karşın, kredi büyümesi de aynı şekilde devam etmiş. Bu durum Kanada bankalarının riskli alacaklarını artıracaktır, sermaye ve likidite risklerini artırıcı bir etkide bulunacaktır. Moody’s raporunda hanehalkı gelir dengesinin ve banka portföylerinin bu derece bir özel sktör borçluluk oranında ciddi bir ekonomik yavaşlamaya karşı dirençlerinin test edilmemiş olduğu belirtiliyor.

CAD bir süredir düşük petrol fiyatlarının da etkisiyle değer kaybı eğilimindeydi, bu sefe rise petrol fiyatındaki yükseliş sadece USDCAD paritesinin daha da yukarı gitmesini önlemiş görünüyor. Ancak görünen o ki; Kanada’da reel ekonomi açısından da sıkıntılar söz konusu… Bu sorunların içinde NAFTA’nın geleceğinin belirsiz olması da var. USD baskısı da muhtemelen pariteyi daha da yukarı götürecek. 1,37 üzerinde kaldığı sürece 1,3790 gün içinde hedeflenecektir. Daha geniş perspektifte ise 1,3930 ve 1,4060 hedefte görünüyor. WTI’ın 50 USD’yi aşamaması bu hareketi destekler. Kanada Merkez Bankası (BOC) faizi halen %0,50 seviyesinde tutuyor ve bir sonraki toplantısı da 24 Mayıs’ta… Paylaştığım Bloomberg UK grafiğinde Trudeau dönemi boyunca CAD’de süregelen değer kaybının tarihi değerlerle karşılaştırması ve 1,40 direncinin önemini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Zeytinyağı ihracatında yüzde 425’lik rekor artış

EZZİB Başkanı Davut Er; “Zeytinyağına 2 TL, Zeytine 50 kuruş prim verilirse, ihracat yüzde 50 artar” Bu yıl ihracatta rekorlar kıran zeytincilik sektörü, ihracatta rekabetçiliğin sürdürülebilir olması için zeytinyağında 70 kuruş olan primin 2 TL’ye çıkarılmasını, prim verilmeyen sofralık zeytinde ise; 50 kuruş üreticiye prim verilmesini istiyor. Ege Zeytin ve […]

Subscribe US Now

Betboo