Mobilyacılar 2011’de ihracatta yüzde 20, iç pazarda yüzde 10 büyüme öngörüyor

kobipostasi

Her biri markalaşmış 35 üyesiyle cirosal bazda Türkiye mobilya sektörünün yüzde 50’sinden çoğunu temsil eden Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), 2010 ve 2011 yıllarına ilişkin öngörülerini açıkladı. Buna göre, yan sanayisiyle birlikte 500 bin kişinin istihdam edildiği sektörde 2010’da iç pazarda yüzde 8, ihracatta yüzde 20; 2011’de ise iç pazarda yüzde 10, ihracatta yine yüzde 20 artış bekleniyor.

İhracatın ithalatın iki misline ulaştığı ve böylelikle cari açık vermeyen nadir sektörlerden biri olan mobilya sektörü, halen 170 ülkeye farklı beğeni ve ihtiyaçlara yönelik ürünler ihraç ediyor. Sektörün ihracattaki iddiasını güçlendiren unsurların başında teknolojiye, tasarıma yapılan yatırımlar ve artan üretim kapasitesi geliyor. Öte yandan özellikle çevre ülkelerde birbiri ardına açılan konsept mağazalar da yurtdışı yaygınlaşmayı güçlendiriyor.

MOSDER’den yapılan açıklamaya göre, 2009 yılında küresel ekonomik kriz nedeniyle büyümesi duraklayan mobilya sektörü, KDV indirimleri sayesinde iç pazar hacmini korumuştu. 2010 itibariyle ekonomideki canlanma ile birlikte güçlenen ve özellikle Orta Doğu ve Afrika’da yeni pazarlara açılan sektör, hedeflerini büyüttü. MOSDER verileri, perakende fiyatları ile iç pazar hacminin yüzde 8 artışla 8 milyar dolara dayandığını gösteriyor. Öte yandan ihracatta ise 2010 yıl sonu itibariyle yüzde 20 artış olacağı ve 1.4 milyar barajının aşılacağı öngörülüyor. 2011’de ihracatın bir kez daha yüzde 20 artması, iç pazarda yerli üreticinin hakimiyetinin sürmesi ile birlikte yüzde 10 büyüme olması bekleniyor.

Uluslararası pazarlarda kalitesiyle tanınır duruma gelen Türk mobilya ürünleri, fiyat / kalite dengesiyle rekabet gücünü artırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sanayi stratejisini hayata geçiriyoruz

NİHAT ERGÜN (Sanayi ve Ticaret Bakanı) >> Türkiye, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmayı hedeflemektedir. Bu hedefe ulaşmak için, dinamik, rekabetçi ve esnek bir sanayi yapısı oluşturmak durumundayız. Sanayinin mevcut sorunlarını en iyi şekilde analiz etmeli, bu sorunları çözecek, güçlü yanlarımızı gerçek […]

Subscribe US Now

Betboo