İŞE YARAR HABERLER
YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER İÇİN PROFESYONEL BARINMA DANIŞMANLIĞI
20 yılı aşkın bir süredir İngiltere'de yaşayan ve emlak yatırımcılığı yapan Neşe Jenkins, kurduğu Allytta Emlak Danışmanlık şirketinin bünyesinde bu yıl tamamen yabancı öğrencilerin konut ve yurt ihtiyaçlarını karşılamak için özel bir departman oluşturdu. İngiltere'de öğrenim görmek isteyen öğrencilere konut kiralama/satın alma ve yurtlara yerleştirme konularında da profesyonel danışmanlık veriyor.
- Yurt dışında eğitim alan öğrenciler için verdiğiniz hizmetlerin detayları neler?

Özellikle yabancı öğrencilerin Londra’daki özel daire kiralama işlerini senelerdir yapıyoruz. Bu sene sadece bu işlere bakacak yeni bir departman oluşturduk. İngiltere’nin tüm şehirlerini kapsam dahiline aldık ve buna özel yurtları da dahil ettik. Ekibimizden tüm eğitimini İngiltere’de tamamlamış ve üniversitelerle de ilgili tüm konularda bilgi sahibi Naz Özoyal yönetiminde.

Yabancı öğrenciler konut kiralama ya da yurtlara yerleşme konularında ülkeye geldikleri andan sonuna kadar büyük sıkıntılar yaşıyor. Kiralama prosedürlerini bilmedikleri için maddi manevi zarara uğrayabiliyorlar.

Daireye ya da yurda yerleşirken öğrencilerin genelde uğraşmak istemediği ya da vakitlerinin olmadığı çok fazla detay var. Biz yerleşme sürecinde de tüm işleri üstlenerek hizmet veriyoruz. Kira süresi boyunca danışmanlık veriyoruz ve genelde en sıkıntılı dairenin teslim prosedürlerini üstleniyoruz. Yani öğrencinin hayatını kolaylaştırıp derslerine konsantre olmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Dikkat edilecek konular arasında;

 • Eğer İngiltere’de bir geliriniz yoksa ya da orada yaşayıp kazanan bir garantörünüz, senelik kirayı peşin ödemek zorundasınız. Bu bütçeye dahil edilmeli.

 • Daireye ya da yurda girerken mutlaka eşya listesi ve kondüsyon raporu verilir. Bu çok ciddiye alınarak doğruluğu kontrol edilmelidir, yoksa kira dönemi sonunda depozitonuzdan kesilecek kalemlere dönüşür.

 • Mutlaka enerji performans sertifikası, elektrikli aletler güvenlik sertifikası, gaz, su, elektrik sağlayan firmaların, bağlı olunan belediyenin, polis karakolunun iletişim detaylarını almalısınız. Daireye girdiğiniz birkaç gün içinde adınıza gerekli kayıtların oluşturulması kanuni zorunluluktur, aksi halde gecikme cezaları uygulanabilir.

 • Konuta girdiğiniz birkaç gün içinde memnun olmadığınız konular emlak yöneticisine raporlanmalıdır. Mesela yatak çok eski veya rahatsız, tencereler eski ve sağlıksız görünümlü, tabaklar kırık, duş performansı yetersiz vs.

 • Eğer konut 1 haftadan uzun süre kullanılmayacaksa, boş kalacaksa yine emlak yöneticisine haber verme zorunluluğu var.


Velilere ne öneriyorsunuz?

 • Kiralama zamanlamaları konusunda erken davranmaları şart.

 • Internet vasıtasıyla emlak bulma ve kiralamak nerdeyse imkansız ve boşa zaman kaybı. Birçok gerçek olmayan ilanlara rastlamak mümkün ya da kira dönemi size uymayan, öğrencilere kiralanmayan daireler olabilir. Çok hoş fotoğraflar da başka bir daireye ait olabilir. Mutlaka gidip, görüp, beğenip, belli prosedürleri inceleyin sonra karar verin.

 • Hiçbir şekilde uluslararası ödeme yapmayın, İngiltere’de de birçok dolandırıcılık olayları var.

 • Kiralamalarda bir diğer önemli sıkıntı da zamanlamalardan kaynaklanıyor. Genelde Eylül ayında açılan üniversiteler için birkaç gün önceden kalacak yer aranıyor. Tabii bulunamıyor ve teknik, zamanlama ve prosedürler açısından da imkansız. Daire kiralama işinde bizim tavsiyemiz arayışlara Temmuz ayında başlamak. Özel yurtlar için Mayıs ayı ideal, Temmuz’da dahi pek şans kalmıyor, rahat ve konforlu bir yer için.

 • İngiltere’de özel konutlar kiracı içindeyken iki ay evvelden pazarlanmaya başlanıyor, bir kiracı çıkarken diğeri girer. Yani kira sözleşmeleri yaklaşık 1 ay önce yapılır.

 • Gençlerin adaptasyonu, konsantrasyonu ve rahat bir öğrencilik dönemi geçirmeleri için uzman yardımı şart.

 • Bizden hizmet alan veliler her şeyden önce çocuklarının daha güvende olduğunu hissediyor. Bir ihtiyaç ya da sorun halinde her zaman telefonun ucunda olduğumuzu biliyorlar. İstenirse rutin ev ziyaretleri yapabiliyoruz. Üniversite evrakları, dönem raporlarının vs. kopyaları bize de ulaştırılıyor kendilerine gönderilen e-mail’ler haricinde.