Merkez, gereğinden fazla ihtiyatlı

kobipostasi

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Merkez Bankası’nın politika  faizinde 75 baz puanlık indirim kararına ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu ve MBnin gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını belirtti.

Olpak’ın açıklaması şöyle;

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun, politika faiz oranını % 9,50’den % 8,75’e indirmesini olumlu bulmakla beraber, ekonominin genel gidişatı çerçevesinde değerlendirdiğimizde, Merkez Bankası’nın gereğinden fazla ihtiyatlı davrandığını düşünüyoruz.

Bu ihtiyatlı yaklaşımın, enflasyonda Haziran’dan itibaren beklenen kayda değer düşüşle birlikte, yerini daha radikal faiz indirimlerine bırakacağını bekliyoruz.

Pek çok yerli ve yabancı kuruluşun GSYH büyümemizi aşağı yönlü revize ettiği dönemlerde, MÜSİAD olarak 2013 ve 2014 büyüme tahminlerimizi değiştirmemiştik. 2013’te yanılmadık, 2014 yılı ilk çeyrek büyümesinin de, bize göre normal, ama yine birçoklarının beklentilerinin üstünde gelmesiyle, büyüme tahminlerinde tekrar yukarı yönlü revizyonlar da başladı. Bu olumlu tablonun, Merkez Bankası tarafından da desteklenmesini ayrıca bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TİM: Merkez Bankası’nın aynı kararlılıkla faiz indirimlerine devam edeceğine inanıyoruz

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun bugün yapılan toplantıda gerçekleştirdiği faiz indirimini değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 0,75 puanlık indirimi ihracatçıların ilk aşamada olumlu karşıladıklarını ve faiz indiriminin devam etmesini beklediklerini ifade etti. Yüksek faizlerin yüksek enflasyona neden olduğunu, yüksek enflasyonun da ihracatçıların TL bazlı maliyetlerini artırdığını söyleyen TİM Başkanı, faiz […]

Subscribe US Now

301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx