Merkez Bankası TRY swap faizini yükseltti…

KOBİ Postası

Enver Erkan, Tera Yatırım >> Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TRY işlemlerinde kullanılan swap faizini %10,25’ten %11,75’e yükseltti.

TRY swap faizinin artırılması toplam fonlamanın maliyetini yukarıya çekmesi açısından sıkılaştırıcı bir hamledir. Bundan önce 1 haftalık repo faizi seviyesine eşit olan TRY swap faizi, böylece gecelik borç verme faizine eşitlenmiş oldu. TCMB’nin dolaylı ve direkt faiz oranlarını artırması sıkılaşma niyetini göstermesi adına olumlu. Temmuz ayında dip yapmış olan ortalama fonlama oranı, son dönemdeki dolaylı ve direkt sıkılaşma hamleleriyle %11,56’ya kadar yükseltildi.

TRY’nin sürekli değer kaybı ile beraber enflasyon beklentileri çok hızlı bir şekilde yukarı gidiyor ve bu nedenle Merkez Bankası’nın 22 Ekim toplantısında sıkılaşmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Eylül enflasyonunun, Ağustos enflasyonu ile eşit seviyede gerçekleşmesi Merkez’i rahatlatmayacaktır, çünkü TRY değer kaybettikçe enflasyon görünümü daha da bozuluyor ve hali hazırda değer kaybının TÜFE üzerindeki tam etkisi ilerleyen aylarda birikimli olarak hissedilecektir. Dolayısıyla Merkez Bankası’nın sıkılaşma döngüsüne ara vermemesi gerekir. 22 Ekim’de 150-200 baz puanlık bir faiz artışı gelebilir.

UYARI – “Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dr. Mahfi Eğilmez’den lise yıllarından bir örnekle dolar yorumu: “Niye düşsün ki?”

Altınbaş Üniversitesi Öğr. Üy. Dr. Mahfi Eğilmez, kişisel bloğunda kaleme aldığı çarpıcı bir yazıyla dövizdeki sürekli yükseliş trendini değerlendirdi.  “Faizi Arttırdığımız Halde Dolar-TL Kuru Niye Düşmüyor?” başlıklı yazısına “Ankara Atatürk Lisesinde okuduğum yıllarda bir şehir efsanesi anlatılırdı. Edebiyat hocası kompozisyon sınavında ‘Atatürk neler yaptı?’ diye sormuş. Öğrencinin biri de ‘Neler […]

Subscribe US Now