Mergermarket Group, 2016’da yılın şirketi olarak Pragma’yı seçti

admin

Pragma, Londra’da yapılan 8 Aralık 2016 tarihindeki ödül töreninde, finans sektörünün önde gelen kuruluşu Mergermarket tarafından “Türkiye 2016 Yılı Şirket Birleşme ve Devralma Finansal Danışmanı” olarak seçildi.

Pragma, finans, yatırım ve basın dünyasından pekçok isimden oluşan jüri tarafından, son on iki ay içinde tamamlanan işlemler göz önüne alınarak yapılan değerlendirmede, aday gösterilen uluslararası ve yerli danışmanlık şirketleri arasından, gerçekleştirdiği iş büyüklüğü, miktarı ve müşterilere sağlanan katma değer kriterleriyle ödüle layık görüldü.

Pragma adına konuşan Yönetici Direktörü Değer Şahbaz, “Son 10 yılda toplam büyüklüğü 5 milyar ABD$’nın üzerinde 70’in üzerinde şirket birleşme ve devralma işlemine danışmanlık ettik. 2016 yılında da pek çok coğrafyadan uluslarası yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapmasına aracı olduk.

Gerek danışman ekibinin tecrübesi ve sayısı, gerekse de son yıllarda tamamlanan proje adedi bakımından Türkiye’nin önde gelen danışmanlık şirketi olarak, yerli ve yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiğimiz bu işlemler bize gösterilen güvenin sonucunda oldu. Bu yıl tamamladığımız projeler arasında BigChefs’in azınlık hissesinin Taxim Capital’a satışı, Perkon’a National Bank of Kuwait tarafından finansman sağlanması, Arkel Elektronik’in Mediterra Capital’a çoğunluk hissesi satışı, yılın ilk yarısında tamamladığımız Bursa Pazarı’nın İngiliz Bunzl’a çoğunluk hissesi satışı, Envy’nin Fransız Assystem’e çoğunluk hissesi satışı, Hisar Çelik’in çoğunluk hissesinin Lodos Maden tarafından satın alınması işlemleri yer almaktadır. Bunlara ek olarak, geçtiğimiz hafta imzaladığımız Mado’nun azınlık hissesinin Bahreyn’li Venture Capital Bank ve Kuveyt’li Al Sraiya Holding’e satışı ve bu hafta imzaladığımız Bunge BV’nin Anadolu Holding’e ait Komili Yağ’ın (Ana Gıda) satın alınması işlemleri bulunmaktadır. Tüm bu işlemler, Türkiye’nin halen stratejik ve finansal yatırımcılar için cazip ve hedef yatırım ülkesi olduğunu kanıtlamıştır” diye konuştu.

2002 yılından beri sektörün en aktif şirketlerinden biri olan Pragma gıda, sağlık, perakende, altyapı, enerji, lojistik, bilişim, makine-ekipman, yapı malzemeleri, medya, finans faaliyet gösteren birçok uluslararası stratejik ve finansal yatırımcının Türkiye’deki ilk yatırımlarını gerçekleştirmelerine aracı olmuştur.

Pragma’nın önceki yıllarda tamamladığı işlemlerden bazıları:

 • ISS’e ait çağrı merkezi şirketi CMC’nin Orta Avrupa’nın en büyük özel sermaye fonlarından MidEuropa tarafından satın alınması (2015)
 • Gizem Frit’in Akkök Holding şirketlerinden Akkim’e satışı (2015)
 • Günsan’ın Schneider Electric’e satışı (2014)
 • Özsüt çoğunluk hissesinin Infinity Invest’e satışı (2014)
 • Türkiye’nin önde gelen yenilenebilir enerji şirketi Polat Enerji’nin %45 hissesinin Kanada’lı emeklilik fonu PSP’ye satışı (2014)
 • Kemal Kükrer’in Japonya’nın en büyük gıda şirketi Ajinomoto’ya satışı (2013)
 • Mars Lojistik’in çoğunluk hissesinin Japonya merkezli HitachiLogistics’e satışı (2013)
 • Akdeniz Kimya’nın Oyak tarafından satın alınması (2012)
 • Penti’nin azınlık hissesinin ABD menşeili özel sermaye fonu Carlyle’a satışı (2012)
 • Kamu Özel Ortaklığı yapısı altında YDA’ya Kayseri, Manisa, Konya ve Şanlıurfa Şehir Hastaneleri ihalelerinin kazanılmasında danışmanlık (2012-2014)
 • Lider medikal ekipman üreticisi Bıçakcılar’ın Kuvevtli özel sermaye fonu Global Investment House’a satışı (2011)
 • Uçak bakım onarım merkezi mytechnic’in Çin’li HNA Group’a satışı (2010)
 • Sakarya Elektrik Dağıtım özelleştirmesinin kazanılmasında Akenerji – CEZ konsorsiyumuna danışmanlık (2009)
 • Ekol Lojistik’in Abu Dhabi merkezli Invest AD’ye azınlık hisse satışı ( 2009)
 • Peyman’ın Esas Holding’e azınlık hisse satışı ( 2008)
 • Eren Holding’e ait Denizli Çimento’dan %50 hissenin İrlanda merkezli CRH plc tarafından satın alınması (2207)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İstanbul Yeni Havalimanı'na uluslararası standartlarda çevre yönetimi sertifikası

İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşasını ve sonrasında 25 yıl süreyle işletmesini üstlenen İGA, 2016 yılı sona ermeden bir ilke daha imza attı. Aylar süren hummalı bir çalışma programı sonucunda İGA, Türkiye’de havacılık sektöründe ve diğer karşılaştırmalı sektörlerde yenilenen ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazanan ilk ve tek şirket […]

Subscribe US Now