LENİNGRAD NGS’NİN 6’INCI İNOVATİF GÜÇ ÜNİTESİNDE İLK NÜKLEER REAKSİYON GERÇEKLEŞTİ

admin

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Elektrik Enerjisi Bölümü’ne bağlı olarak inşa edilen Leningrad Nükleer Güç Santrali’nin VVER-1200 reaktörle donatılmış 6’ncı inovatif güç ünitesinde ilk nükleer reaksiyon gerçekleşti. Son fiziksel olarak devreye alınma aşaması başlatılan 6’ncı inovatif güç ünitesi, ilk kez minimum kontrol edilebilir seviyeye getirildi.

Bu da, nötron akışı kontrol ekipmanının sabit nötron gücünü kaydettiği ve reaktör çekirdeğinde kendi kendine devam eden kontrollü bir nükleer zincir reaksiyonunun ilk kez başladığı anlamına geliyor.

Leningrad NGS-2 Baş Mühendisi Alexander Belyaev; “Minimum kontrollü güç seviyesi bize bir dizi testi güvenli bir şekilde yapma imkânı sunuyor. Böylece reaktör çekirdeğinin proje gerekliliklerine uygun fiziksel karakteristiğe sahip olduğunu doğrulayacağız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Rostekhnadzor hesaplamaları alacak ve fiziksel devreye alma için geriye sadece izin almamız kalacak. Ondan sonra kademeli olarak güç yükseltmeye başlayacağız” dedi.

Ünitede, fiziksel devreye alma programına uygun olarak bir hafta içinde 50’den fazla test yürütülecek. İlk reaktörün hesaplamalar yardımıyla elde edilen yakıt dolgusunun nötronlara ait olan özellikleri, bu testler aracılığıyla doğrulanacak. Ayrıca koruma özelliklerinin işleyişinin, bağlantıların ve tüm nükleer fizik gözlemleme ve reaktörün nükleer güvenlik sistemlerinin güvenilirliği de onaylanacak.

VVER-1200 reaktörü etkin durumda olan 6 numaralı güç ünitesinin devreye alınması aşamalar halinde gerçekleştiriliyor. Devreye alınma işlemi ilk yakıt demetinin reaktöre yüklendiği tarih olan 19 Temmuz’da başlamıştı. Gücün devreye alınması, deneme işletmesi ve ünitenin entegre testi olarak sıralanan aşamalarda tüm ekipman, elektrik ve ıs enerjisi gönderilmesiyle operasyonel parametreler üzerinden son bir denetlemeden geçecek.

VVER-1200 reaktörlü 6 numaralı güç ünitesinin 2021 yılında devreye alınması planlanıyor. Güç ünitesi Leningrad NGS-1’in RBMK-1000 reaktörlü 2 numaralı güç ünitesinin yerini alacak. 45 yıl hizmet veren 2 numaralı güç ünitesi, 2020 yılının sonunda kapatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Besler’in gıda güvenliği “TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” ile bir kez daha tescillendi

Kuruluşundan bu yana gıda güvenliğini ve kalitesini ön planda tutan yağ sektörünün lider firması Besler, TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni de alarak gıda ve hijyen konusundaki güvenilirliğini bir kez daha tescilledi. YILDIZ Holding çatısı altında faaliyet gösteren ve bünyesindeki Bizim Yağ, Teremyağ gibi güçlü markalarıyla yağ pazarının lideri olan Besler […]

Subscribe US Now

Betboo