Kuveyt Türk’ün 2016 yılı net karı yüzde 22 artışla 542 milyon TL oldu

kobipostasi

Kuveyt Türk Katılım Bankası 2016 yılı net karını bir önceki yıla göre yüzde 22 artırarak 542 milyon TL net kar elde etti.

2016 yılsonunda toplam aktiflerini 2015 yılsonuna oranla yüzde 15 artırarak 48,5 milyar TL’ye çıkaran banka, öz varlıklarını da yüzde 15 artırarak 3,9 milyar TL’ye yükseltti. Toplanan fonlarda yine aynı döneme oranla yüzde 13 artış sağlayarak 31,9 milyar TL’ye ulaşan Kuveyt Türk, fon kullandırımında ise yüzde 11 artış gerçekleştirerek 30 milyar TL’ye yükseltti.

2017 yılında 400 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz

Yılsonu hedeflerine planladıkları şekilde ulaştıklarını belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan “Kuveyt Türk Katılım Bankası olarak, 28 yıldır olduğu gibi 2016 yılında da istikrarlı büyümemize ve Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaya devam ettik. Bu yıl açılan 27 şube ile yılsonunda yurtiçi şube sayımız 385’e ulaştı. Sektörün en geniş şube ağına sahibiz. Müşterilerimize en yakın noktada, kaliteli ve süratli hizmet anlayışımızın başarısı finansal sonuçlarımıza da yansıdı” dedi.

Bankanın 2017 yıl hedeflerinden de bahseden Uyan, “Verimlilik, dijital ürün çeşitliliği ve proje finansmanında büyüme 2017 yılı önceliklerimizi oluşturuyor. Yılsonunda 400 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde genç şubelerimizde derinleşirken, oturmuş şubelerimizde verimlilik seviyemizi en üst noktaya çıkarmayı hedefliyoruz. Dijitalleşen müşterilerimize internette ve mobil kanallarda sunduğumuz ürün ve hizmet çeşitliliğini artırmak da bir diğer hedefimiz. Aynı zamanda ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla proje finansmanına odaklanarak, bu alandaki desteğimizi artıracak çalışmalar yürüteceğiz. Yine 2017 yılında Türkiye’de kira sertifikası piyasasını büyütmek ve derinleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl 4. şubemizi açtığımız Almanya’da da müşterilerimizin ihtiyaçlarına en uygun bankacılık hizmetlerini geliştirmeye ve derinleşmeye odaklanacağız” dedi.

Kuveyt Türk 2016 yılı Şubat ayında 350 milyon dolarlık sermaye benzeri sukuk, Mayıs ayında 300 milyon lira yurt içi kira sertifikası ve Ekim ayında ise 500 milyon dolarlık uluslararası sukuk ihracı gerçekleştirerek Türkiye’nin en büyük ihraçcısı unvanını bu sene de taşımaya devam etti. Banka 2016 yılında altın hesapları büyüklüğü bakımından katılım bankaları arasında birinci, tüm bankacılık sektöründe ise ikinci sırada yer aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

VakıfBank’tan 228 milyon dolar tutarında Sermaye Benzeri Tahvil Takası

VakıfBank, uluslararası sermaye piyasalarındaki öncü ve yenilikçi Türk bankası kimliğine yeni bir halka daha ekleyerek Basel II uyumlu 2022 vadeli tahvillerinden yaklaşık 228 milyon dolar tutarındaki kısmını Basel III uyumlu hale dönüştürdü. Kasım 2027 nihai vadeli ve Kasım 2022 döneminde erken itfa opsiyonuna sahip olan tahvillerin kupon oranı yüzde 8 […]

Subscribe US Now