Kuru incir ihracatı 60 bin tonu aştı

kobipostasi

DTLMwa8iqdyJahQuHhUU9eol7_RKVdFNSs1Lelj8CScTürkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden kuru incirin, 2013/14 sezonunda ilk ihracat tarihini belirlemek için bir araya gelen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu tarihi bir uzlaşmaya sahne oldu. Kuru incirin bu yılki ihracat tarihi Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nda oybirliğiyle 25 Eylül 2013 Çarşamba günü olarak belirlendi. Son yıllarda kuru incir ihracatçıları ile ilk gemi yükleme tarihi konusunda görüş ayrılıkları yaşayan TARİŞ İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği de, 25 Eylül 2013 tarihine onay verdi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Genel Kurulu’nun aldığı bu karar, Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve  Ekonomi Bakanlığı’nın onayı sonrasında uygulamaya geçecek.

Türkiye’nin 2012/13 sezonunda 60 bin ton’u aşan kuru incir ihracatına imza attığını belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, uzun yıllar sonra 60.700 ton ihracat rakamına ulaşarak 190 milyon dolara yakın döviz girdisini Türkiye’ye kazandırdıklarını, kuru incir ihracatının miktar bakımından son derece başarılı bir sezonu geride bıraktığını söyledi. Öz, bununla birlikte, geçtiğimiz sezon aflatoksin açısından çok sıkıntılı bir süreç yaşandığını, AB’nin ülkemizden incir ithalatında uyguladığı kontrol sıklığını mevcut %20 düzeyin üzerine çıkarmaması için ihracatçılarımızın aflatoksin kontrolü konusunda azami özeni göstermelerinin ve rutubeti yüksek ürün alıp işlemelerinin çok önemli olduğunu ifade etti.

2013/14 kuru incir rekolte çalışmasının tamamlandığına da değinen Öz, “Önümüzdeki sezon kuru incir rekoltesi 61 bin 909 ton olarak bekleniyor. Tüm ihracatçılarımıza başarılı bir sezon diliyorum” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kadınlara Güç Veren İşler: Ekonomik Eşitlik İçin Yenilikler

General Electric (GE) ve Ashoka Changemakers, Türkiye,Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Pakistan’daki kadınlara yönelik ekonomik fırsatları artıracak yenilikçi çözümler için bugün online bir yarışma başlattı. Kadınlara Güç Veren İşler: Türkiye’de Ekonomik Eşitlik İçin Yenilikler yarışması kadınların ekonomik eşitlik elde edeceği, ailelerini ve topluluklarını güçlendirebileceği ve ekonomik büyümeden eşit olarak fayda sağlayabileceği […]

Subscribe US Now