Küresel ekonominin doğal felaketler nedeniyle kaybı 2016’da 210 milyar dolar

admin

Çanakkale’de 06 Şubat’ta meydana gelen ve hala aralıklar ile devam eden depremler korkuttu. Gündem deprem olunca İstanbul’daki olası bir depremin sonuçları ve yaratacağı ekonomik kaybın büyüklüğü üzerine tekrar konuşulmaya başlandı.
Dünyada risk yönetimi, sigorta ve reasürans brokerliği ile insan kaynakları danışmanlığı konularında faaliyet gösterenAon’un yayınladığı rapora göre, 2016’da gerçekleşen küresel felaketlerin yarattığı 210 Milyar $’lık ekonomik kaybın bu zamana kadar tespit edilen/kayıtlara geçen kayıplar arasında 7. sırada olduğu belirtildi. Sigorta teminatı açısından bakıldığında, 2016 kaybının 50 milyar $ ile 2012’den beri meydana gelen en yüksek sigortalanmış kayıp miktarı olduğu ve bugüne kadar gerçekleşmiş kayıplar arasında 6. sırada olduğu belirtildi. Bu rakam ile,Japonya ve Yeni Zelanda depremleri sebebiyle,rekor kayıp yılı olan 2011’den beri devam eden aşağıya inme trendi sona erdi.
Deprem, Su Baskını ve Kuraklık Riskleri Yükselişte
Son 10 yılda en çok artış gösteren tehditlerin deprem, su baskınları ve kuraklık olduğu belirtildi. Bu olaylardan 14’ü Amerika Birleşik Devletleri’nde, 11’i Asya-Pasifik ülkelerinde, 3’ü Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde ve 2’si ise Latin Amerika’da meydana geldi.
Küresel İklim Risklerinin yükselmesinin temelinde ise pek çok faktör yer alıyor. Küresel ısınmanın deniz seviyesindeki yükselişe sebep olması, alışılmışın dışında hava olayları, ısı değişimlerinin yanı sıra, küresel nüfus ve göç dalgaları da etkiliyor.
Depremin Faturası Ağır
2016 içinde ekonomik kayıplara neden olan toplam 315 farklı olay yaşandı. Bu olayların %70’lik ağırlığını sel, deprem ve ağır hava olayları oluşturdu. Yıl boyunca meydana gelen olaylar arasında Japonya’daki büyük depremler, Amerika ve Karayipler’dekiMatthew Kasırgası, Çin, Avrupa ve Birleşik Devletler’deki yıkıcı yaz selleri, Kanada ve Amerika’daki kontrol edilemeyen yangınlar ve Güneydoğu Asya ile Afrika’nın çeşitli bölgelerinde meydana gelen kuraklıklar sayılabilir. Ancak, 2016’daki en kötü olay Nisan ayında Ekvador’da meydana gelen ve en az 673 kişinin ölümüne sebep olan depremdi.
Japonya’da Nisan ayında yaşanan depremler, tek başına yılın en büyük ekonomik kaybına sebep oldu. Japon hükümeti, Kumamoto bölgesi ve komşu bölgelerindeki zararın 38 milyar doları bulduğunu belirtiliyor. Oluşan kaybın, 5.5 milyar doları sigortalıydı ve bu sigorta teminatları açısından en pahalı olaydı.

Aon 2016 Küresel İklim ve Felaket Raporu’ndan Kısa Bilgiler

  • Bugüne kadar küresel felaketlerin oluşturduğu en düşük kayıp 2001 yılında 66 milyar $ olarak kaydedildi. En yüksek kayıp ise, 2011 yılında 471 milyar $ olarak kaydedildi.
  • 2001 ve 2015 yılları arasında küresel felaketlerin oluşturduğu kayıplar ortalamada 174 milyar $’ı buldu.
  • 2016’da meydana gelen 210 milyar dolarlık kayıp ise 2012’den bu yana en yüksek rakam olarak kayıtlara geçti.
  • 2016’da doğal afetlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 8,250 olarak tespit edildi.
  • Raporagore en fazla insanın hayatını kaybettiği doğal afetlerden biri Lionrock Tayfunu oldu. Çin, Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore’yi etkisi altına alan tayfun, 325 milyar dolar ile aynı zamanda en fazla ekonomik kayba yol açan felaketlerden biri olarak kaydedildi.
  • Doğalafetler son 10 yıldaiçinde APAC (Asya-Pasifik) ülkelerinde %35 oranında artış gösterdi. Bunu %20 ile Latin Amerika, %14 ile EMEA ve %10 ile ABD izledi.
  • EMEA bölgesindeki doğal afetlere bağlı ekonomik kayıplar 1980’den beri her yıl %1.4’lük bir artış gösterdi. Sigortalı zararlardaise %7.4’lük bir artış görüldü. 2010’da oluşan 53 milyar $’lık zararın 11 milyar $’ı, 2013’e gelindiğinde ise, 40 milyar $’lık ekonomik zararın 14 milyar $’ı sigortalıydı.
  • 2016’da EMEA bölgesi içinde Batı ve Orta Avrupa’da yoğun yağışlar nedeni ile bahar aylarında meydana gelen su baskınları, 1 milyar doların üzerinde ödeme yapılan sigortalı olan tek olaydı. Sözkonusu su baskınları, 2013’ten bu yana meydana gelen doğal afetler içinde en çok zarar veren olay olma özelliği taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hükümet teşvikleri ile alım gücü arttı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomide meydana gelen yavaşlamaya yönelik ilk seferberlik gayrimenkul sektöründe başlatıldı. Hükümet, ekonomide tekrar hareketlilik sağlanmasına yönelik başlattığı seferberliklerle, sektöre son 6 ayda 12 farklı destek verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sonrası, bankaların kredi faizlerini düşürmesi ile başlayan teşvik döneminde sağlanan kolaylıklar, gayrimenkul alıcılarının alım […]

Subscribe US Now