KUR ETKİSİNİN NİHAİ FİYATLARA YANSIMASI ENFLASYONU YÜKSELTECEKTİR

KOBİ Postası

ENVER ERKAN, Tera Yatırım >> Türkiye’de Eylül ayında enflasyonun %2,1 oranında artış göstermesini, yıllık enflasyonun ise %13 seviyesinde gerçekleşmesini bekleriz.

Döviz kurundaki artış etkisi, enflasyonun yüksek seyrinde etkili olmaktadır. TRY’nin değer kaybının ithal girdiler üzerinden oluşturduğu maliyet baskısının henüz nihai fiyatlara bundan önceki süreçte tam yansımadığını ve bu nedenle enflasyon üzerindeki yukarı doğru baskının artmasını bekliyoruz. Çekirdek enflasyon ve ÜFE, manşet TÜFE’de yükselişe neden olacaktır, özellikle ÜFE’de geçen aylarda yaşanan yüksek artışın nihai fiyat yansımasını takip eden ay olması itibariyle Eylül enflasyonu içinde görebiliriz. Buna ek olarak, ithalat üzerinde artırılan özel tüketim vergisi oranları, gıdada yaz aylarında gelen olumlu etkinin sona ermesi ve giyimde yeni sezon etkisiyle görülebilecek artış enflasyona yukarı etkide bulunabilir. Geçen yıldan bir baz etkisi yardımı olmaması itibariyle ilerleyen aylarda enflasyonda hedef üzeri gerçekleşme olabilir. Ekim’de bir zirve daha görülebilir.

TRY’nin stabilite kazanması konusu önemli, bu nedenle önümüzdeki aşamada Merkez Bankası’nın sıkılaştırma kademesini ilerletmesi ve bu yönde kararlılığı önemli olacaktır. 22 Ekim PPK’sındaki faiz kararı ve 28 Ekim’de Enflasyon Raporu’ndaki ileriye dönük rehberlik enflasyon beklentileri açısından izlenecektir ve kritik dönemeçler olacaktır. Yılsonunda bizim enflasyon beklentimiz %12,2 seviyesindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

VARANK: ÖZEL SEKTÖRÜ 6 BİN 296 TEŞVİK BELGESİYLE DESTEKLEDİK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, reel sektörün bu yılın 8 ayındaki yatırım talebinin salgın koşullarına rağmen geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla olduğunu belirterek, “Bu yılın 8 ayında özel sektörün 127 milyar liralık sabit yatırımını 6 bin 296 teşvik belgesiyle destekledik. Ayrıca KOBİ’lerimize 9 ayda KOSGEB aracılığıyla 1 milyar liranın […]

Subscribe US Now